Pretraživanje tekstova
Sumnja se da su vukovi glavni prenosioci bakterije koja izaziva ovu zaraznu bolest koja do uginuća dovodi od 24 do 48 sati.
Pastereloza, bakterijsko oboljenje domaćih i divljih životinja, je ponovo prisutna u Nemačkoj, izveštava Agrarheute. Stočari u nemačkoj pokrajini Meklenburg-Zapadnoj Pomeraniji su sve zabrinutiji zbog širenja ove bolesti koja je posebno opasna za mlada goveda, posebno ona do dve godine. Izaziva je bakterija Pasteurella multocida i uglavnom se javlja u regionima jugoistočne Azije, Bliskog istoka i Afrike. Epidemija se u Španiji pojavila 2013. godine, a 2021. su zabeleženi slučajevi u Nemačkoj.
Veoma su osetljivi preživari: goveda, ovce, koze, bivoli, jeleni, srndaći, bizoni i srodnici. Osim njih, javlja se kod domaćih i divljih svinja i drugih vrsta životinja. Goveda najlakše oboljevaju, dok su divlji preživari i druge vrste znatno otporniji. Nije opasna za ljude.
Bolest ima perakutni i akutni tok. Od simptoma se javljaju iznenadna potištenost životinja, obolela grla se nevoljno kreću i uzimaju hranu, temperatura im je visoka i imaju obilnu salivaciju, stvaranje sline. Mogu se javiti krvavi proliv, curenje krvi iz nosa, potkožni edem, kašalj i kratak dah. Uginuće nastupa u roku od 24 do 48 h. Spor tok bolesti i spontana izlečenja su veoma retka. Terapijske opcije su antibiotici ili vakcinacija.
Izbijanja pastereloze u Meklenburg-Zapadnoj Pomeraniji zabeleženo je prethodnih godina kada su zahvaćeni jeleni lopatari koje je nadležni šumar pronašao mrtve.
Specijalista veterinar za mikrobiologiju u državnoj laboratoriji Berlin-Brandenburg, dr. Peter Kucer sumnja da bi vukovi mogli da budu prenosioci bakterije. U jednoj studiji, Kucer i druge kolege su pokazali da postoji veza između teritorija vukova i izbijanja bolesti divljači i goveda. Poslednjih godina pojava je uočena na području vukova.
Studije na mrtvim vukovima pokazale su da se bakterija nalazi u flori njihove usne duplje i zato može da se prenosi na velike udaljenosti. Oni sami ne oboljevaju, ali mogu da budu prenosioci na divljač ili goveda preko vode za piće ili nanošenjem rana životinjama koje prežive njihov napad i zatim se razbole.
Tagovi
Bolest životinja Bolest goveda Zarazna bolest životinja Pastereloza Pasteurella multocida Bolest divljači Uginuće goveda
Autorka
Više [+]
Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!