Pretraživanje tekstova
Postoji sumnja da se konji otrovali hranom koju su jeli, ali će se tačan uzrok znati za nekoliko dana kada budu gotove analize veterinarskih službi.
Pet konja Sportskog konjičkog udruženja "Pastuv" iz Kragujevca uginulo je, a još 15 je pod terapijom i njihovo zdravstveno stanje je promenljivo. Kako kažu iz ovog udruženja, postoji sumnja da su se konji otrovali hranom koju su jeli, ali će se tačan uzrok znati za nekoliko dana kada budu završene analize veterinarskih službi.
"Pre dva dana, kada smo ujutru obilazili konje, uočili smo da je jedan uginuo. Nakon toga su uginule još četiri životinje, a 15 ih je sada pod terapijom", rekao je za Agroklub predsednik Sportskog konjičkog udruženja "Pastuv" Bojan Ilić.
Za sada, dodaje, postoji sumnja da se dogodilo trovanje hranom. Zdravstveno stanje konja koji su pod terapijom je promenljivo.
"Veterinarska inspekcija obavlja kontrolu i uzrok ćemo znati za nekoliko dana, kada budu gotove analize."
Konji iz ovog udruženja smešteni su u štalama na hipodromu u Kragujevcu. Kako prenosi Vreme, nakon što je prijavljeno masovno uginuće konja, na kragujevački Hipodrom je stigla policija, Veterinarska inspekcija, a očekuje se i ekipa Veterinarskog instituta u Jagodini koja će uzeti uzorke hrane koju su jeli konji, kao i uzorke želudačnog sadržaja i mekih tkiva uginulih životinja.
Tagovi
Uginuli konji Udruženje "Pastuv" Bojan Ilić Oboleli konji Analiza
Autorka
Više [+]
Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Danas pričamo o BOLESTI POLEGANJA RASADA! Početni simptomi javljaju se na stabaocetu biljaka, blizu supstrata ili zemljišta. Simptomi su u vidu vodenastih pega u prizemnom delu stabla. Ove pege se vremenom povećavaju i šire. Zaraženi deo st... Više [+]
Danas pričamo o BOLESTI POLEGANJA RASADA!
Početni simptomi javljaju se na stabaocetu biljaka, blizu supstrata ili zemljišta. Simptomi su u vidu vodenastih pega u prizemnom delu stabla. Ove pege se vremenom povećavaju i šire.
Zaraženi deo stabla je uvek tanji od zdravog dela, pa biljke poležu - zbog čega je ova bolest poznata po nazivu "poleganje rasada". Biljke u trenucima početne infekcije mogu da izgledaju potpuno normalno - čak i kada biljke polegnu, kratak vremenski period ne gube normalan izgled listova, ali nakon toga vrlo brzo dolazi do odumiranja biljke.
Na obolelim delovima biljaka primećuju se beličasti končići koji se protežu i na površini zemljišta. Iz obolelih biljaka zaraza se brzo širi na zdrave biljke, tako da može doći do potpunog propadanja rasada.
Širenju bolesti poleganja rasada poguduju
✅ prevelika vlažnost zemlišta
✅ velika gustina zasađenih biljaka
✅ slabo provetravanje plastenika
Gajene biljke najosetljivije su U FAZI NICANJA! . U kasnijim fazama mogu se javiti simptomi u prizemnom delu stabla, ali retko kada dolazi do propadanja biljke. Simptomi na starijim biljkama manifestuju se u vidu pega i nekroze na donjem delu stabla, žutila, smanjenog porasta biljke i smanjenog prinosa.
Kako biste zaštitili rasad od bolesti poleganja, savetujemo da primenite sledeće mere:
✅ Obezbedite lakša i ocedita zemljišta, kako ne bi došlo do zadržavanje vode na pojedinim mestima.
✅ Rasađivanje obavite onda kada je najavljeno toplo i vedro vreme u narednih 7 do 10 dana od trenutka sadnje ili setve.
✅ Pravovremeno koristite fungicide za suzbijanje patogena u rasadima.
Pored pravilnog zalivanja i dobre provetrenosti, naši stručnjaci za povrtarstvo savetuju primenu preparata✅ BALB ✅u koncentraciji 0,2%, pre rasađivanja i neposredno posle rasađivanja.