Pretraživanje tekstova
Ptičji grip pojavio se na farmi Vilkyčių paukštynas u zapadnom delu Litvanije
Veterinarske vlasti u Litvaniji i zemljama u okruženju oglasile su uzbunu pozivajući farmere da pooštre sigurnosne mere u svojim proizvodnim objektima, piše Poultryworld.
Razlog tome je pojava ptičjeg gripa na farmi Vilkyčių paukštynas u zapadnom delu zemlje gdje je eutanazirano gotovo 250.000 komada živine, što je najveća epidemija ove zarazne bolesti u poslednjih nekoliko godina.
Tim povodom Služba za hranu i veterinarstvo Litvanije izdala je saopštenje u kojem poziva uzgajivače da prijave sve sumnjive slučajeve bolesti živine lokalnim vlastima.
Litvanija je svih ovih godina bila sigurna od ove zarazne bolesti, a jedina "opasnost" im je pretila 2024. godine kada su u susednoj Letoniji veterinarski službenici testirali 70 divljih ptica na visoko patogeni ptičji grip. Samo je jedna bila pozitivna.
Prema mišljenju Vaidotasa Kjudulasa, glavnog veterinara Službe za hranu i veterinarstvo u Litvaniji, "zaraza je u zemlju ušla iz susedne Poljske, koja se bori protiv ove bolesti".
Međutim, Kjudulas je rekao da se "ne bi smeli potpuno isključiti i drugi scenariji na koji je način ptičji grip mogao da uđe u zemlju".
Uprkos epidemiji, litvanijski uzgajivači živine pokušavaju da uvere građane da je snabdevanje mesom živine na policama prodavnica i dalje sigurno.
Skirmantė Sokolovskienė, rukovodilac odeljenja za kontrolu kvaliteta u kompaniji Vilnius Poultry, značajnom proizvođaču mesa brojlera, rekla je da je farmi u Vilniusu zatvoren ciklus proizvodnje, uz strogu kontrolu svakog stepena proizvodnog procesa.
"Drugim rečima, hrane se isključivo žitaricama kupljenim od litvanijskih poljoprivrednika, pilići se legu u sopstvenom inkubatoru, a meso živine prerađuje se unutar kompanije“, izjavila je Sokolovskienė, dodajući da nema šanse da zaraženi proizvod stigne do trgovačkih polica u Litvaniji.
Tagovi
Zarazna bolest Vilnius Poultry Vaidotas Kjudulas Litvanija Ptičji grip
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim štampanim medijima, a poslednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Danas pričamo o BOLESTI POLEGANJA RASADA! Početni simptomi javljaju se na stabaocetu biljaka, blizu supstrata ili zemljišta. Simptomi su u vidu vodenastih pega u prizemnom delu stabla. Ove pege se vremenom povećavaju i šire. Zaraženi deo st... Više [+]
Danas pričamo o BOLESTI POLEGANJA RASADA!
Početni simptomi javljaju se na stabaocetu biljaka, blizu supstrata ili zemljišta. Simptomi su u vidu vodenastih pega u prizemnom delu stabla. Ove pege se vremenom povećavaju i šire.
Zaraženi deo stabla je uvek tanji od zdravog dela, pa biljke poležu - zbog čega je ova bolest poznata po nazivu "poleganje rasada". Biljke u trenucima početne infekcije mogu da izgledaju potpuno normalno - čak i kada biljke polegnu, kratak vremenski period ne gube normalan izgled listova, ali nakon toga vrlo brzo dolazi do odumiranja biljke.
Na obolelim delovima biljaka primećuju se beličasti končići koji se protežu i na površini zemljišta. Iz obolelih biljaka zaraza se brzo širi na zdrave biljke, tako da može doći do potpunog propadanja rasada.
Širenju bolesti poleganja rasada poguduju
✅ prevelika vlažnost zemlišta
✅ velika gustina zasađenih biljaka
✅ slabo provetravanje plastenika
Gajene biljke najosetljivije su U FAZI NICANJA! . U kasnijim fazama mogu se javiti simptomi u prizemnom delu stabla, ali retko kada dolazi do propadanja biljke. Simptomi na starijim biljkama manifestuju se u vidu pega i nekroze na donjem delu stabla, žutila, smanjenog porasta biljke i smanjenog prinosa.
Kako biste zaštitili rasad od bolesti poleganja, savetujemo da primenite sledeće mere:
✅ Obezbedite lakša i ocedita zemljišta, kako ne bi došlo do zadržavanje vode na pojedinim mestima.
✅ Rasađivanje obavite onda kada je najavljeno toplo i vedro vreme u narednih 7 do 10 dana od trenutka sadnje ili setve.
✅ Pravovremeno koristite fungicide za suzbijanje patogena u rasadima.
Pored pravilnog zalivanja i dobre provetrenosti, naši stručnjaci za povrtarstvo savetuju primenu preparata✅ BALB ✅u koncentraciji 0,2%, pre rasađivanja i neposredno posle rasađivanja.