U BiH je proizvedeno prvo liofilizovano magareće mleko u regionu, kao i prve kapsule koje bi do kraja meseca trebale da se nađu u prodaji.
Na farmi magaraca "Mali farmer", 5. decembar 2024. godine, ostaće upisan kao istorijski datum. Naime, ovog dana, na farmi u susednoj Bosni i Hercegovini, ovde je proizvedeno prvo liofilizovano magareće mleko u regionu, kao i prve kapsule od magarećeg mleka, koje bi do kraja meseca trebale da se nađu u prodaji.
Iza ovog uspeha stoje mladi Jusupovići, Alen i Mirela, koji su san ostvarili zahvaljujući projektu Challenge to Change (C2C) koji sprovode Švedska i Sarajevska razvojna agencija (SERDA). Sve je počelo u jesen 2023. kada šalju apikaciju za projekat koji je predviđao nabavku liofilizatora – uređaja koji suši magareće mleko i pretvara ga u prah, pri čemu se nutritivna svojstva organske materije u potpunosti očuvaju.
"Liofilizacija je trenutno najbolji način konzervisanja hrane na svetu, a ovu tehnologiju koriste i astronauti tokom svojih svemirskih misija", kaže Jusupović koji nije mogao da sakrije svoju sreću.
Nedavno, odnosno u julu ove godine potpisali su ugovor o sprovođenju projekta i započeli sa realizacijom. Sama tehnologija liofilizacije je složena i zahteva značajna istraživanja i znanja. Proces traje od 30 do 48 sati, a ponekad i duže, u zavisnosti od materijala koji se liofilizira.
Liofilizator su uvezli pre mesec dana, a u probni rad pustili prošle nedelje. Pre dva dana su uspešno proizveli prvih nešto više od 700 grama liofilizovanog magarećeg mleka, koje su zapakovali u kapsule pripremljene za ovu priliku.
"Iako je ovo rezultat dugogodišnjeg rada i planiranja, osećamo se kao da sanjamo.U narednom periodu planiramo da sprovedemo detaljne analize liofilizovanog mleka i kapsula. U početku će naši proizvodi biti dostupni direktno na farmi, dok ćemo za plasman na tržište sačekati nekoliko meseci zbog procesa dobijanja potrebnih dozvola i usklađivanja sa standardima", kaže Jusupović.
Jedna kutija kapsula u stvari je zamena za jedan litar magarećeg mleka, pojašnjava nam, a preliminarni proračuni pokazuju da se radi o 90 kapsula po litru, ali dodatna testiranja će potvrditi precizan broj.
Kapsule, kako navodi "mali farmer", zadržavaju sva svojstva svežeg magarećeg mleka, uz prednosti koje donosi njihova forma – lakša konzumacija, duži rok trajanja, kao i jednostavnije skladištenje i transport.
"Namenjene su za prevenciju i tretman plućnih problema poput bronhitisa, astme, kašlja, magarećeg kašlja i upale pluća, kao i za poboljšanje zdravlja creva kod oboljenja poput kolitisa. Osim toga, značajno doprinose jačanju imuniteta", dodaje Jusupović.
Ideja je, kako ističe, nastala iz konkretnih problema, odnosno slanja svežeg magarećeg mleka izvan granica Bosne i Hercegovine što je bio logistički i tehnički izazov, posebno zbog potreba za hladnim režimom transporta.
"Liofilizacijom smo taj problem rešili, a ujedno olakšali dostupnost našeg proizvoda širom sveta. Ipak, sveže magareće mleko i dalje ostaje primarni proizvod naše farme i tako će biti i u budućnosti", poručuje na kraju naš sagovornik.
Tagovi
Autorka