Pretraživanje tekstova
"Karim Alah" se vraća u luku Kartagina nakon što dva meseca nisu mogli da nađu kupca za stoku zbog sumnje na bolest plavog jezika.
Nedavno smo objavili da više od 2.500 goveda plovi morem na dva teretna broda, a polazišnu luku u Španiji su napustili još sredinom decembra prošle godine. Sada Guardian javlja da se jedan od njih, Karim Alah sa više od 890 grla vraća u luku Kartagina nakon što dva meseca nisu mogli da nađu kupca za stoku.
Prvobitni je plan bio da brod goveda isporuči u Tursku, ali su vlasti blokirale pošiljku i obustavile uvoz živih životinja iz Španije bojeći se zaraze bolesti plavog jezika. Turski primer sledilo je još nekoliko zemalja pa se brod morao vratiti u državu iz koje je isplovio.
Prema poverljivom izvešću tamošnjih veterinara saznajemo da im je zbog predugog putovanja ozbiljno narušeno zdravstveno stanje pa bi za njihovu dobrobit eutanazija bila najbolje rešenje.
Međutim, ne navodi se da li stoka zaista boluje od bolesti plavog jezika. Kapetan kaže da su 22 životinje već uginule, a u problematičnom je stanju još neki dan bilo njih desetak. Uprava kompanije "Talia Shipping Line" u čijem je vlasništvu spomenuti brod, otkriva da je isti prevozio telad, mlade bikove, stare oko sedam do osam meseci.
U španskoj luci obavljaju pripreme za njihovo usmrćivanje, a tražiće se analiza krvi koje je uzela veterinarska služba kako bi se utvrdilo da li je među životinjama zaista prisutna bolest plavog jezika.
Drugi brod Elbeik je takođe isplovio istog meseca kada i "Karim Alah", a na njemu je bilo oko 1.700 goveda. Trenutno je privezan u kiparskoj luci Famagusta, a u kojem je stanju stoka na njemu još uvek nije poznato.
Tagovi
Goveda Bolest plavog jezika Brod Stoka Eutanazija
Autorka
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Međunarodna konferencija: “Sigurnost hrane, znanost u akciji” održava se danas i sutra u mostarskom hotelu Buna povodom obilježavanja Svjetskog dana sigurnosti hrane. Ista je okupila brojne predstavnike stručne i znanstvene zajednice BiH i... Više [+]
Međunarodna konferencija: “Sigurnost hrane, znanost u akciji” održava se danas i sutra u mostarskom hotelu Buna povodom obilježavanja Svjetskog dana sigurnosti hrane.
Ista je okupila brojne predstavnike stručne i znanstvene zajednice BiH i regije na aktualne teme, a uz podršku Svjetske zdravstvene organizacije, Europske agencije za sigurnost hrane te Organizacije za hranu i poljoprivredu UN-a.
Dr.sc. Sanjin Tanković, ravnatelj Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine ispred organizatora skupa naglasio je kako se okupilo više od stotinu uzvanika s posebnim ciljem - osnaživanja znanstvenog pristupa temi sigurnosti hrane.
Erwin Cooreman, predstavnik WHO upozorio je na značaj rada Agencije, ali i na paradokse današnjeg svijeta - bacanje hrane i njenu nedostupnost, prekomjernu konzumaciju te istovremenu neishranjenost milijuna.
“Dobra hrana je kao muzika koju možeš okusiti, boja koju možeš omirisati” poslužio se citatom predstavnik HAZU akademik Željko Cvetnić naglasivši značaj multidisciplinarnog i multisektorskog pristupa.
Đuro Japaric
pre 4 nedelje
Nije to nikakav skup stručne i znanstvene zajednice , kada na njem nema > stručnjakinje > Marijane Petir ! Tko je za Izmenu Pagiranog BEOGRADSKOG Više [+] Zakona o nasljeđivanju ( 2003 ) Marijana Petir ! Tko je za Izmjenu zakona o poljoprivrednom zemljištu , napisanim u Zagrebu 1991 , Marijana Petir , bar 6 puta ! > Znanstvena > tema , ma neće BALKANCI proizvoditi hranu , ako nemaju novčani interes , SIGUNOSNO , sam za se i nešto za susjede !