Pretraživanje tekstova
Zarazni ektim je izlečiva bolest, koja može da izazove gubitak kilaže kod ovaca i koza.
Zarazni ektim (Contagious pustular dermatitis) izaziva virus koji je veoma otporan na isušenje, ali ga brzo uništavaju temperature više od 55°C. Prvi slučajevi nastaju uvek sa proleća, kulminacija je u leto, a na jesen bolest nestaje sama od sebe.
Zarazni ektim širi se od životinje do životinje kontaktom. Inkubacija traje najviše deset dana, a potom se pojavljuje crvenilo (rozeola) u uglu usana. Ono se za 24 sata pretvara u papulu (čvorić), pa u vezikulu (kesicu), a potom za dan nastaje pustula (gnojnica), koja se za nekoliko dana raspadne i pokrije debelom krastom sivo smeđe boje.
Bolest ne prelazi sa koze na ovcu ili obrnuto!
Proces se može protegnuti na celu gubicu, nosna krila i očne kapke. Tkivo je otečeno, bolno i lako krvari. Sisanje i uzimanje hrane je otežano i poremećeno.
"Slične promene mogu nastati u međupapučnom prostoru i iznad koronarnog ruba. Ukoliko oboljenje zahvati sluzokožu usta i jezika, doći će najpre do bujanja epitela, a zatim do dubokih, ponekad i prostranih raspadanja tkiva (ulceracija) usled naknadne infekcije mikroorganizmima, koji se nalaze u ustima. Izuzetno, bolest može da se proširi na tvrdo nepce i grlo, pa i na sluzokožu creva i želudca", piše za PSSS dr Radosav Vujić.
Zarazni ektim je bolest mladih životinja, jaganjaca i jarića, ali mogu oboleti i životinje starije od godinu dana, ukoliko nisu ranije stekle imunitet.
Ozdravljenje se očekuje za 15 do 20 dana, ukoliko su u međuvremenu kraste otpale. Jedina posledica je gubitak kilaže, dok je smrtnost neznatna. Ona može da nastupi ukoliko dođe do promena na unutrašnjim organima.
Lečenje se obavlja skidanjem krasta i premazivanjem ranica tinkturom joda, kao i cinkvitaminskom masti. Poželjno je dati i antibiotike, da bi se sprečile sekundarne infekcije. Obolele životinje stvaraju imunitet, koji traje najmanje 28 meseci.
Foto: Armeis / Pixabay
Izvori
Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Srbije
Tagovi
Contagious pustular dermatitis Ovce Koze Radosav Vujić Simptomi zaraznog ektima Lečenje zaraznog ektima
Autorka
Više [+]
Urednik portala, diplomirani novinar i ljubitelj prirode. Omiljena izreka: Ko sme taj može, ko ne zna za strah, taj ide napred.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!