Porodica Trajković se ovim poslom intenzivno bavi od 2018. godine.
Uzgajivač svinja prasilja rase veliki jorkšir, Goran Trajković iz sela Gornji Ristovac kod Vranja, pred Vaskrs je imao pune ruke posla oko prasića koji su tek došli na svet, ali i krmača koje su se nalazile u čekalištu za prašenje.
Uprkos brojnim obavezama on se sa suprugom Silvanom potrudio da im ništa ne zafali i da tek oprašenim prasićima obezbedi valjano grejanje. Tako radi godinama i uvek mu pođe za rukom da odgaji prasiće koje bi mnogi da pazare za uzgoj.
Porodica Trajković se ovim poslom intenzivno bavi od 2018. godine kada su imali 10 svinja prasilja rase veliki jorkšir. Za ovu rasu, koja vodi poreklo iz Engleske, odlučili su se pre svega zbog toga što može da se ukršta sa drugim rasama svinja, ima odlične majčinske sposobnosti, pažljiva je i brižna majka.
Uz to, u proseku oprasi oko 12 vitalnih prasića koji posle skoro mesec dana mogu da dostignu težinu od oko sedam kilograma. U uzrastu od osam i po meseci teže od 100 do 200 kilograma, pri tome trošeći male količine hrane.
"Najveću potražnju za našim prasićima imamo u proleće. Tada ih ljudi najviše kupuju za tov znajući da uzgajamo odličnu rasu. Ove godine kilogram žive vage je od 450 do 500 dinara po kilogramu", kaže Goran.
Posebno za uzgoj izgradili su nov savremeno opremljen objekat od oko 50 kvadrata.
"Njegovu unutrašnjost podelili smo na boksove za smeštaj odraslih prasića, čekališta za prašenje i obezbedili smo infracrvene industrijske sijalice od 250 W za grejanje tek oprašenih prasića. U njega po potrebi ubacimo i furunu na drva kojom u najhladnijem periodu godine grejemo životinje."
Zbog povećane potražnje uvećali su broj prasilja sa 10 na 15 komada. Tovljenike ne drže, jer kako kažu, to im se ne isplati jer je njihova cena oko 250 dinara za kilogram žive vage.
Svinje hrane pšenicom, kukurzom i ječmom koje proizvode na deset hektara, dok za ishranu prasića kupuju gotov koncentrat.
"Obroke pripremamo u mešaoni pred hranjenje životinja po recepturi koju imamo. Ovakvim načinom ishrane ostvarujemo značajne uštede tokom godine i sve to nam proizvodnju čini isplativijom", ističe ovaj stočar, naglašavajući da su sve postigli sopstvenim radom i ulaganjem.
Smatraju da bi resorno ministarstvo trebalo ubuduće više da se pozabavi ovom delatnošću, kroz ponudu raznovrsnih subvencija za njen razvoj, ai to bi verovatno neki iskoristili za proširenje postojeće proizvodnje, dok bi za druge to bio povod da počnu da se njome bave.
Povezana stočna vrsta
Svinjarstvo predstavlja granu stočarstva kojoj je cilj proizvodnja i snabdevanje tržišta svinjskim mesom i drugim proizvodima. U današnje vreme posebna se pažnja posvećuje... Više [+]
Tagovi
Autorka