Pretraživanje tekstova
Odgajivačima živina u Srednjebanatskom okrugu produžen je rok za prilagodbu farmi standardima.
Veterinarska inspekcija Ministarstva poljoprivrede održala je sastanak u Srednjebanatskom okrugu na temu uzgoja živine u srednjem Banatu. Zaključeno je da farme koje ne ispunjavaju naše, ali i standarde EU, neće biti zatvorene, nego je proizvođačima produžen rok da svoje farme prilagode standardima.
Cilj je da se farme prilagode propisima i kvalitet objekata za tov usklade sa standardima te time omoguće nastavak rada i proizvodnje, što je u interesu svima. Najveći problem javlja se kod sprovođenja dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije jer mnogo proizvođača nema zidove i podove od čvrstog materijala u svojim objektima.
Na sastanku su se uglavnom skupili živinari s područja Žitišta, gde je tov pilića tradicija, a kako navodi portal novosti.rs, na 30-ak farmi trenutno se uzgaja oko 150.000 brojlera. Prilagodba objekata standardima neće zahtevati prekid turnusa već će se betoniranje objakata izvršiti po završetku tova. Odgajivači živina zadovoljni su ovakvom odlukom jer neće doći do prekida tova.
Na kraju je važno i napomenuti da je meso sa tih farmi kvalitetno jer se vakcinacije i ostale mere zaštita od bolesti uredno provode.
Foto: depositphotos.com; smarnad
Tagovi
Meso Farme Žitišta Prilagodba standardima Uzgoj živina Srednjebanatski okrug Tov Odgajivači živina
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Tokom praznika, cena prasadi na severu Banata iznosi 500 din/kg žive vage. Potražnja za prasićima sada je najveća i trenutna cena pruža mogućnost, ionako malobrojnim, kikindskim stočarima da zarade. Oni koji su uložili svoje vreme, energiju... Više [+]
Tokom praznika, cena prasadi na severu Banata iznosi 500 din/kg žive vage. Potražnja za prasićima sada je najveća i trenutna cena pruža mogućnost, ionako malobrojnim, kikindskim stočarima da zarade. Oni koji su uložili svoje vreme, energiju, rad i trud, poput Kikinđanina Dalibora Kovačevića, jednog od retkih proizvođača u gradu - za kilogram žive vage traže 500 dinara, dok se u pojedinim domaćinstvima prase može naći i za 400 dinara. ”Prasadi je u našem gradu sve manje. Apsurdan je podatak da ljudi sa sela dolaze kod nas u grad da kupe prase, jer Kikinda nije stočarski kraj, a mnogi misle da im se proizvodnja ne isplati jer cena varira”, kaže Dalibor Kovačević, stočar iz Kikinde. #cenaprasadi