Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Crna truba
  • 12.11.2024. 07:30

Dragocena gljiva naših šuma koja se otkupljuje po visokim cenama

Sezona berbe crne trube donosi priliku za zaradu. Poznata je po aromatičnom ukusu i jedinstvenom izgledu, pa je vrlo tražena.

Foto: Jasmin Hodžić
  • 166
  • 37
  • 0

Crna truba Craterellus cornucopioides, poznata je među ljubiteljima gljiva kao jedna od najcenjenijih jestivih vrsta. Ima jedinstven izgled i bogat, prepoznatljiv ukus, zbog čega je omiljena u kulinarskim krugovima.

Trenutno je aktivan otkup ove gljive, s obzirom na to da je sezona branja u punom jeku i da crne trube ima u izobilju po šumama. U nastavku ćemo opisati karakteristike ove gljive, stanište, kao i savete za prikupljanje i pripremu.

Kako izgleda Crna truba?

Crna truba ili trubača poznata je po svom karakterističnom, trubačkom obliku. Kao što joj i ime sugeriše, ova gljiva izgleda poput male trube ili vaze sa širokim otvorom na vrhu koji se sužava prema stabljici.

Šešir gljive varira od tamno sive do gotovo crne boje, dok joj je unutrašnjost obično tamnija. Tekstura joj je prilično tanka, gotovo papirnata, što je čini lakom za sušenje i skladištenje. Crna trubača nema izražene listiće ili pore već je donja strana šešira glatka, što je još jedna od njenih karakterističnih osobina.

Razgrnite lišće pažljivo jer rastu u grupama

Miris ove gljive je blag i prijatan, dok je ukus intenzivan i pomalo zemljast, što je čini odličnim dodatkom raznim jelima, posebno umacima i supama. Kod kuvanja, sušena crna trubača često se koristi kao začin koji daje jelu posebnu dubinu ukusa.

Stanište i gde se nalazi

Raste u vlažnim, listopadnim šumama, najčešće ispod stabala hrasta, bukve i graba. Ova gljiva voli senovita i humusom bogata zemljišta, gde se najbolje razvija u vlažnim uslovima, obično nakon kišnih perioda u letnjim i ranim jesenjim mesecima. Najčešće se može pronaći u šumama srednje Evrope, a posebno je prisutna i rasprostranjena po šumama Balkanskog poluostrva.

Obično rastu u većim grupama, što ih čini lakšim za prikupljanje. Nadmorska visina na kojoj se mogu pronaći varira, ali ih uglavnom ima na visinama između 400 i 1.000 metara. U ovim područima, gusta vegetacija i bogato zemljište osiguravaju optimalne uslove za rast.

Aktivni otkup

S obzirom na bogatstvo crnih trubača, trenutno je aktivan otkup ove vrste gljiva. Recimo, u susednoj Bosni i Hercegovini, velika potražnja dolazi kako iz domaćih tako i stranih tržišta, a cena sveže ubrane iznosi 4 KM po kilogramu. Za one koji se odluče na sušenje, cena je još unosnija – kilogram osušene crne trubače dostiže cenu od 50 KM.

Sušenje gljiva smanjuje njihovu težinu, ali povećava intenzitet ukusa

Sušenje gljiva smanjuje njihovu težinu, ali povećava intenzitet ukusa i produžava vijek trajanja, zbog čega su sušene crne trubače veoma tražene na tržištu.

Iskusni berač crne trube može dnevno sakupiti između 20 i 30 kilograma ove gljive, posebno kada su uslovi u šumi idealni – nakon kiše i u senovitim predelima bogatim vlažnim zemljištem.

Za dobijanje jednog kilograma suve crne trube potrebno je oko 10 kilograma svjže gljive. To znači da proces sušenja smanjuje težinu gljiva za 90 odsto, jer se gubi velika količina vode. 

Dakle, randman sušenja iznosi približno 10 odsto.

Saveti za prikupljanje i pripremu 

Ako planirate da ih prikupljate, imajte na umu da je njena tamna boja čini teškom za primećivanje u šumskom okruženju. Njihovo prepoznavanje olakšano je kada se nalaze u grupama, pa je preporučljivo pažljivo pretražiti područja sa bogatim pokrivačem lišća u senovitim delovima šume. Najbolje vrijeme za prikupljanje je nakon kiše, jer tada gljive najviše bujaju i dostižu svoj puni oblik.

Važno ih je dobro očistiti od zemlje i ostataka lišća. Ove gljive se lako suše, jednostavno ih možete raširiti na suvom i prozračnom mestu ili koristiti dehidrator. Sušene crne trube možete čuvati u zatvorenim posudama na suvom i tamnom mestu, gdje će ostati upotrebljive čak i nekoliko godina.

Kulinarski specijaliteti

Crna truba je odličan dodatak mnogim jelima, posebno u evropskoj kuhinji, gde se koristi kao aromatičan dodatak umacima, supama i rižotima. Zahvaljujući intenzivnom ukusu, može se koristiti i u malim količinama kao začin.

U svežem obliku može se pržiti ili kuvati, dok sušena daje poseban ukus kada se usitni i doda u jelo kao prah.

Dakle, ovo nije samo gljiva izuzetnog ukusa, već i dragocen izvor zarade za sve one koji se bave njenim sakupljanjem i prodajom. S obzirom na trenutnu potražnju i aktivan otkup, berba crnih truba predstavlja odličnu priliku za dodatni prihod. Nadamo se da će naše šume i dalje obilovati ovom jedinstvenom gljivom, koja je već pronašla svoje mesto na tržištu i u srcima ljubitelja prirodnih delikatesa.


Tagovi

Gljive Crna trubača Berba gljiva Šumski plodovi Otkup gljiva Sušenje gljiva Sezona berbe Lekovite gljive


Autor

Jasmin Hodžić

Više [+]

Diplomirani agronom s višegodišnjim iskustvom u proizvodnji voća i povraća, plastenička i organska proizvodnja.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Prirodni rezervat Zasavica - čuvar domaćih autohtonih rasa životinja, čuvar genetičkih resursa za buduća pokolenja.