Privrednim subjektima i trgovcima dat je rok do 30. decembra 2025. da se usklade sa novim pravilima kojima će se u EU-u zabraniti prodaja proizvoda koji potiču sa iskrčenih šumskih zemljišta.
Evropski parlament usvojio je privremeni politički dogovor sa Savetom Evrope o odlaganju primene novih pravila Uredbe o krčenju šuma. Rezolucijom "Ostrva i kohezijska politika: trenutno stanje i budući izazovi“ preduzeća će imati još godinu dana za usklađivanje s pravilima za sprečavanje krčenja šuma, kojima će se zabraniti prodaja proizvoda koji potiču s iskrčenih zemljišta na tržištu EU-a.
Evropska komisija je predložila odlaganje datuma primene uredbe o krčenju šuma za godinu dana kao odgovor na izraženu zabrinutost država članica EU-a, trećih zemalja, trgovaca i privrednih subjekata da neće moći u potpunosti da poštuju pravila ako se primene od kraja 2024.
Veliki privredni subjekti i trgovci sada će morati da poštuju obveze iz te uredbe od kraja sledeće godine, a mikropreduzeća i mala preduzeća od 30. juna 2026. Cilj ovog dodatnog vremena je da se pomogne kompanijama širom sveta da lakše sprovode pravila od datuma početka primene, a da se pritom ne ugroze ciljevi zakona.
Na zahtev Parlamenta, Komisija se obavezala da osigura da informacioni sistem za privredne subjekte i trgovce i predlog za klasifikaciju rizika zemalja i regiona budu dostupni što je pre moguće, a najkasnije do 30. juna 2025.
Šta za proizvođače soje donosi novi propis EUDR? Kompanije zabrinute, a odredbe nejasne
Opšta revizija uredbe očekuje se najkasnije do 30. juna 2028., a EK će analizirati dodatne mere za pojednostavljenje i smanjenje administrativnog opterećenja za preduzeća.
"Obećali smo i ostvarili rezultate. Obratili smo pažnju na pozive iz više sektora koji se suočavaju s teškoćama i osigurali da pogođena preduzeća, šumari, poljoprivrednici i nadležna tela dobiju dodatnu godinu za pripremu. To se vreme mora efikasno iskoristiti kako bi se osiguralo da se najavljene mere iz Komisijine obavezujuće deklaracije, uključujući internet platformu i kategorizaciju rizika, dosledno sprovode s ciljem postizanja veće predvidljivosti u celom lancu snabdevanja", rekla je izvestilac Parlamenta Kristin Šnajder (EPP, Njemačka)
Procena učinka i dalje pojednostavljenje uslediće u fazi preispitivanja za zemlje ili regione niskog rizika, čime će se zemlje dodatno podstaći da poboljšaju svoje prakse očuvanja šuma.
"Parlament će budno pratiti ovaj postupak kako bi se smanjila birokratija i osiguralo da nakon izjave Komisije usledi i akcija. Naš je cilj i dalje jasan: sprovođenje ove uredbe ne sme imati negativne posledice ni na proizvođače, ni na potrošače", dodala je.
Pre nego što jednogodišnje odlaganje stupi na snagu, Savet takođe mora da potvrdi dogovoreni tekst i objavi ga u Službenom listu EU-a pre kraja 2024.
Organizacija UN-a za hranu i poljoprivredu (FAO) procenjuje da je od 1990. do 2020. zbog krčenja izgubljeno 420 miliona hektara šuma, što je područje veće od EU-a. Potrošnja u EU-u uzrokuje oko 10 odsto globalnog krčenja šuma, od čega više od dve trećine potiče od proizvodnje palminog ulja i soje.
Cilj Uredbe o krčenju šuma, koju je Parlament doneo 19. aprila 2023., je borba protiv klimatskih promena i gubitka bioraznolikosti sprečavanjem krčenja šuma povezanog sa potrošnjom u EU-u proizvoda od stoke, kakaa, kafe, palminog ulja, soje, drveta, gume, drvenog uglja i štampanog papira.
Tagovi
Autor