Nakon obnove matičnog fonda divljači koja je uvezena iz Češke i Slovačke, u lovištu "Subotičke šume" od 2024. godine ponovo će otpočeti komercijalni odstrel jelena lopatara i čuvenih "muflona sa peska"
Nakon što je JP "Vojvodinašume" obnovilo matični fond muflona i jelena lopatara, od 2024. godine ponovo je moguć lov na ovu divljač u "Subotičkim šumama", prenosi RTV. Za tim vlada veliko interesovanje lovaca iz zemlje i inostranstva, a da bi ponuda bila još bogatija planirana je izgradnja uzgajališta u "Hrastovači" i na "Makovoj sedmici" kod Subotice sa ciljem uzgoja i prodaje žive divljači drugim lovištima u Srbiji i regionu.
Nakon što je njihova brojnost spala na biološki minimum kao posledica migrantske krize, JP "Vojvodinašume" investiralo je 100.000 evra u obnovu matičnog fonda, a Budžetski fond za razvoj lovstva AP Vojvodine sa 20 miliona dinara pomogao je u obnovi oštećenih i izgradnji novih ograda oko lovišta koje je sa 517 povećano na 764 hektara.
Ko ugrožava populaciju muflona i jelena u "Subotičkim šumama"?
"Danas ovde živi oko 140 muflona i mi očekujemo dalju progresiju, odnosno rast populacije, s obzirom da je i ograđena površina lovišta značajno veća. Što se tiče jelena lopatara, koji su druga po važnosti gajena vrsta, a čije brojno stanje je sa 100 jedinki 2015. godine krajem 2020. godine bilo palo na svega 15, sada ih ponovo ima 100", kaže izvršni direktor lovstva u JP "Vojvodinašume" Branislav Stankov.
Nakon obnove matičnog fonda divljači koja je uvezena iz Češke i Slovačke, u lovištu "Subotičke šume" od 2024. godine ponovo će otpočeti komercijalni odstrel jelena lopatara i čuvenih "muflona sa peska", za čime vlada ogromno interesovanje lovaca.
Podsetimo, mufloni su šupljorošci, rogovi im izrastaju izvan čeone kosti, a starenjam srastaju s njom. Rogovi rastu u spiralu (povijanjem unazad) i dostižu dužinu do 90 centimetara. Nalaze se samo kod mužjaka, dok su kod ženki vrlo retki, a ako se nekim slučajem pojave dugi su svega pet do šest centimetra.
"Lovci ne samo iz Srbije već i iz inostranstva, a koji su i bili najčešći i najbrojniji posetioci ovog lovišta, sa velikom željom su očekivali mogućnost da se ovde vrate", ističe Stankov.
Lovište "Subotičke šume" površine je 6.137,03 ha i spada u ravničarski tip lovišta sa nadmorskom visinom od 114-143 m. stoji na sajtu Vojvodinašume. Strukturu površine ograđenog dela čine 500 ha šume, 35 ha pašnjaci i livade i osam hektara ostalog rastinja. Lovište se nalazi na periferiji Subotice, udaljeno osam kilometra od centra grada.
Tagovi
Autor