Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Šišmiši
  • 22.08.2024. 12:00

Šišmiši su noćni heroji, ali i prirodni insekticidi

Ne zapetljavamo se u kose ljudi, ako koji put i uletimo u vaš prostor, nismo to učinili da vama naudimo već smo samo lovili nekog insekta. Nemojte mahati i hvatati nas. Ugasite svetlo u prostoru, otvorite prozore i mi ćemo izaći, glasila bi otprilike njihova poruka.

Foto: Morena Sinčić
  • 88
  • 29
  • 0

Šišmiši kontrolišu populaciju insekata od kojih su mnogi štetočine u poljoprivredi i šumarstvu i zato ih smatramo prirodnim insekticidima. Na primer, samo jedan tokom noći pojede više od 1.000 komaraca. Neke vrste šišmiša hrane se nektarom i plodovima, pa imaju važnu ulogu u oprašivanju i rasprostranjivanju semenki.

U uslovime umerenije klime hrane se muvama, komarcima, moljcima - dakle, oni su predatori insekata i neizostavni kontrolori populacije istih. Bespotrebno su stigmatizovani, a održavaju ekosistem stabilnim.

Jedini sisari koji lete

Žive u podzemnim (pećinama, tunelima...) i nadzemnim skloništima (šumama, pukotinama u stablu) i napuštenim starim objektima. Zimu provode hibernirajući i to zavisi od vremenskih uslova. Bude se otprilike kada stižu i prvi insekti, u rano proleće. 

svdc
Žive u brojnim podzemnim i nadzemnim skloništima

Mala potkovica (Rhinolophus hipposideros) najmanja je evropska vrsta. Hrani se dvokrilcima, opnokrilcima, moljcima. Lovi isključivo u letu i dobar je letač. Sam naziv govori da ima potkovasti oblik nosa. Krila mu se sastoje od razapete letne opne između četiri izdužena prsta, dok je palac slobodan kao i noge. Ženka svojim krilima obavije mladunče, ono sisa i brine se do njegove samostalnosti. Najčešće okoti samo jednog mladunca godišnje. Redovno održavaju svoje svilenkasto krzno koje varira u boji, od smeđe do sive. Većinu vremena provedu viseći naglavačke. Životni vek šišmiša je do 20 godina.

Za orijentaciju u prostoru, služe se eholokacijom. Ispuštaju ultrakratke zvučne signale koji se odbijaju od prepreke, a ušima primaju povratne zvučne signale. Tako dobija zvučnu sliku, jer mu je sluh glavni čulni organ.

U svetu više od 1.400 vrsta

U svetu je zabeleženo više od 1.400 vrsta i jedna je od najugroženijih grupa sisara. EU broji 52 vrste i strogo su zaštićene Direktivom o staništima. U susednoj Hrvastkoj, na primer, živi 33 vrste i sve su zaštićene Zakonom o zaštiti prirode i Pravilnikom o strogo zaštićenim vrstama. Zanimljivo je da se u Hrvatskoj svake godine zadnjeg vikenda u avgustu obeležava Međunarodna noć šišmiša, sa ciljem podizanja svesti javnosti o važnosti ove ugrožene vrste i njihovoj ulozi u ekosistemima.

vd
Hrane se muvama, komarcima, moljcima...

Njegov opstanak zavisi od čoveka. Najčešći razlozi njegove ugroženosti je gubitak staništa. Ugrožavamo ih neplanskim infrastrukturnim zahvatima, prokomernom sečom šuma, svetlosnim zagađenjem, nepristupačnošću barama i zdravoj vodi, prekomernoj upotrebi pesticida u poljoprivredi.

Ukoliko im je stanište ugroženo postoji nužno, alternativno rešenje kada se izgrađuju kućice za šišmiše i postave na mirno mesto, bez bojazni od uznemiravanja. Jer, verovali ili ne, oni su zaista plašljive životinje.

Podržimo ove male čuvare prirode danju, jer oni nas čuvaju noću.


Tagovi

Ugrožena vrsta Zaštićena vrsta Eholokacija Prirodni insekticidi Šišmiši


Autorka

Morena Sinčić

Više [+]

Diplomirana novinarka, velika zaljubljenica u prirodu koja je zadnjih desetak godina provela s fotoaparatom "hvatajući" kukce, ostale životinje i naravno promjene koje se neminovno događaju u njoj. Voli uzgajati povrće, ali kako nema zemlju, sadi na balkonu.