Biljku babin zub farmaceutske kuće promovišu kao prirodnu stvar koja parovima obogaćuje zajedničko druženje, odnosno kao nehormonski afrodizijak. Postoje li naučni dokazi u korist ovih tvrdnji?
Tribulus terrestris L., babin zub, je zeljasta biljka koja raste u suvim predelima Evrope, Azije i Amerike. Danas je najrasprostranjenija u zemljama Mediterana i suptropskom pojasu. Pripada porodici Zygophyllaceae.
Kroz istoriju se koristila kao lekovita biljka u mnogim delovima sveta iako za njeno delovanje tada nisu postojale naučne potvrde. U Kini se koristila kao tonik za jačanje organizma, a u Indiji za tretiranje hroničnih bolesti, ali i kao afrodizijak i diuretik. U istoriji se upotrebljavala kao protivupalna terapija, za poboljšanje libida i veću plodnost, odnosno u tretiranju erektilne disfunkcije. U Pakistanu se koristila za tretiranje impotencije i kao seksualni stimulans. Poznata je pod imenom gokshura u ajurvedskoj terapiji i kao bai-ji-li u Kini. Od nje su se pripremali čajevi, ekstrakti, kreme i tinkture. Danas je popularan dodatak ishrani za osobe sa smanjenim libidom, kao i za profesionalne sportiste u cilju oporavka mišića.
Ovo je prizemna, puzava zeljasta biljka sa crvenkastim stabljikama i nekoliko pari listova. Mali žuti cvet izgrađen je od 5 latica, a cela biljka je neobičnog izgleda. Najkarakterističniji deo biljke je plod koji ima oštre bodlje. Obavijen je čvrstom ovojnicom, pa semenke mogu preživeti u povoljnim uslovima i do 20 godina. Ako se slučajno zabodu u automobilsku gumu, automobili ih mogu preneti na velike udaljenosti pa je i ovo jedan od načina širenja babinog zuba. Neka afrička plemena su koristila ove semenke kao oružje natapajući ih u otrov i postavljajući na staze kojima su prilazili neprijatelji.
Ovu samoniklu biljku najčešće nalazimo uz puteve, na ruderalnim područjima ili kao korov u baštama. Izrazito je otporna i prilagodljiva, a negde se smatra nepoželjnim korovom na kojeg nikako nije prijatno stati bosom nogom ili čak japankom tankog đona.
Danas se zna da sadrži saponine, polifenole, flavonoide, glikozide, alkaloide i tanine. Saponini imaju pozitivan fiziološki uticaj na seksualni nagon, kardiovaskularne bolesti i povišen krvni pritisak. U njegovom hemijskom sastavu flavonoidi u listu zauzimaju važno mesto jer deluju kao antioksidansi i održavaju dobru cirkulaciju.
Smatra se da Tribulus t. (Tt) ubran u npr. Indiji i onaj iz Bugarske nemaju potpuno isti hemijski sastav. U bugarskom hemotipu, najzastupljeniji je saponin protodioscin koji pokazuje anabolički efekat na telo, odnosno dokazano podstiče sintezu proteina. Spomenuto delovanje izrazito je zanimljivo vežbačima koji da dobiju mišićnu masu izbegavajući sintetičke steroide. Vrhunski sportisti ga koriste jer se smatra da utiče na hipertrofiju mišića i brži oporavak mišića nakon treninga.
Tt je stekao svoju popularnost zbog svog anaboličkog efekta na telo kod bugarskih profesionalnih dizača tegova. U današnje vreme mnogi profesionalni sportisti uzimaju suplemente ove biljke za podizanje nivoa testosterona. Iako je ovo prirodni nehormonski preparat, ponekad uzimanje suplementa na bazi Tt može da povisi nivo testosterona u urinu sportista dovoljno da budu proglašeni kao sumnjivi na doping na sportskim takmičenjima.
Nekoliko različitih istraživanja je pokazalo da se korišćenje Tt-a pokazalo kao blagotvorno za smanjenje nivoa masnoća u krvi. Ukupni holesterol i LDL holesterol su prema jednom istraživanju bili značajno niži kod ispitanika koji su uzimali suplemente ove biljke, dok je nivo HDL holesterola bio povišen. Fenolne komponente su, najverovatnije, odgovorne za ovakvo delovanje, a saponini za preventivno delovanje na masnoće u krvi. Fenoli mogu da povećaju aktivnost lipaza u skeletnim mišićima što istovremeno stimuliše iskorišćavanje triglicerida iz plazme kao izvor energije i zaustavlja njihovo skladištenje u masnoće. Saponini, sa druge strane povećavaju aktivnost antioksidativnih enzima u jetri. Tt se do sada pokazao kao kvalitetan suplement za uspostavljanje lipidne ravnoteže u telu u uslovima velike fizičke aktivnosti.
Dugo se Tt upotrebljavao u terapiji muške neplodnosti. U eksperimentima sa kunićima, dodatak ishrani je nakon osam nedelja uzimanja pokazao pro-erektilnu aktivnost. Kod pacova, uočen je povećan libido i povišen nivo serumskog testosterona. U šest različitih istraživanja potvrđeni su poboljšani parametri sperme nakon korišćenja Tt (brojnost, pokretljivost i izgled spermatozoida). Povećava količinu i pokretljivost spermatozoida do 35 odsto.
Za sada se zna da aktivne komponente ove biljke podstiču hipofizu na jače izlučivanje luteinizirajućeg hormona, koji podstiče pojačano lučenje polnih hormona. U muškom telu izlučuje se više sopstvenog testosterona šta dovodi do pojačane sinteze proteina, povećanog libida i poboljšane polne funkcije. Značajno je i povećanje težine prostate kod kastriranih pacova koji su tretirani ekstraktom Tt.
Zabeležen je uticaj korišćenja Tt i na žensku plodnost, i pojačano lučenje polnog hormona estrogena. Samim tim, podstiče se ovulacija, i normalizuje neredovan ciklus. U jednom istraživanju, 750 mg aktivnog saponina furostanola na dan su davali ženama i pokazalo se povećanje folikulo-stimulišićeg hormona i estradiola u odnosu na kontrolnu grupu ispitanica. Za steroidne saponine se pretpostavlja da vežu i stimulišu estrogenske receptore u hipotalamusu.
Kod muškaraca saponin protodioscin povećava nivo testosterona, regulie nivo drugih hormona i poboljšava rad prostate. Kod žena, on povećava nivo pregnenolona, progesterona i estrogena, poboljšava seksualni libido i podstiče emotivnu ravnotežu.
Nakon dokazanog pozitivnog uticaja na masnoće u krvi, naučnici su pokušali da utvrde kakav je uticaj ove biljke na nivo šećera u krvi. Istraživanja su pokazala da dnevno uzimanje od oko 1.000 mg hidro-alkoholnog ekstrakta tokom tri meseca snižava glukozu u krvi kod žena sa dijabetesom tipa 2 (ukupno 98 ispitanica). U esperimentu sa zečevima, metanolski ekstrakt nadzemnih delova biljke pokazao je hipoglikemijski efekt. U svim spomenutim istraživanjima nije zabeleženo toksično delovanje ove biljke.
U prodaji se mogu naći sredstva za poboljšanje plodnosti na bazi babinog zuba i cinka. U ponudi su tinkture za plodnost, u pakovanju od 100 ml koje se mogu kupiti za 11 evra. Namenjena je parovima koji žele obogatiti zajedničko vreme. Tinktura je, takođe, obogaćena cinkom zbog uticaja ovog minerala na plodnost.
Prodaju se i kapsule kao prirodna podrška za povećanje seksualne želje i sposobnosti. Sto kapsula prodaje se za cenu od 15 evra. Na tržištu je i biljni čaj od babinog zuba. Pakuje se kao sušeno lišće prijatne boje i izrazito gorkog ukusa i prodaje se u pakovanju od 50 grama za 1,6 evra.
Tribestan je samo jedan od dostupnih brendiranih naziva za ime standardizovanog Tribulus t. ekstrakta.
Ponekad deluje kao diuretik, ali može da smanji mogućnost tela da izlučuje litijum. Uzimanje Tt istovremeno sa lekovima za dijabetes bi moglo da snizi nivo šećera u krvi ispod dozvoljene donje granice. Isto tako, uzimanje Tt istovremeno sa lekovima za snižavanje krvnog pristiska moglo bi ga isuviše sniziti. Najčešće ga uzimaju odrasle osobe oralno u dozi od 750-1.200 mg u periodu od 12 nedelja.
Babin zub je popularna biljka u kineskoj tradicionalnoj medicini gde se hiljadama godina upotrebljavao zbog njegovih potencijalno kardioprotektivnih, antidijabetičkih, antiupalnih, antitumorsnih i antioksidativnih dejstava. Deluje kao afrodizijak, antihelmintik i antimikrobno. Dokazana je antimikrobna aktivnost etanolskog ekstrakta ove biljke protiv bakterija Streptococcus sanguis i mutans, Staphylococcus aureus, Escherichia coli i Enterococcus faecalis. Sadrži flavonoide, alkaloide, saponine, lignine, amide i glikozide. Polifenoli i flavonoidi iz ove biljke efikasno uništavaju slobodne radikale.
U jednom radu je dokazano blagotvorno delovanje na zaštitu zdravlja jetre. Povećava otpornost organizma na bolesti i infekcije. Vreme je da i mi prepoznamo njegovu vrednost.
Tagovi
Autorka