Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Značaj bokvice
  • 26.08.2023. 13:30

Bokvica i njena lekovita svojstva - kako da je iskoristite?

Od ove lekovite biljke se prave razni balzami, ulja, tinkture, sirupi i čajevi, a mlado lišće može da se dodaje supama, salatama ili da se kuva.

Bokvica i njena lekovita svojstva - kako da je iskoristite?
Foto: Depositphotos/Grigoriy Pisotckii
  • 24.955
  • 1.313
  • 0

Mota nam se svuda oko nogu i rado bismo da je uklonimo iz travnjaka, a nismo ni slutili ni razmišljali kakva lekovita svojstva ima. Skoro da leči sve od glave do pete.

Bokvica, Plantago major, u narodu ima više naziva - žilovlak, konjska rebra, trputac, ali se kod nas najviše zadržao ovaj. Drevni narodi sakupljali su je i poznavali joj lekovita svojstva već 3.000 godina.

Više od 200 vrsta

Postoji više od 200 vrsta bokvice. Kod nas je najviše prisutna ona sa pljosnatim i širokim listovima zašiljenim na vrhu. Široko je rasprostranjena pa je nalazimo na raznim mestima: livadama, pašnjacima, šumama, naseljima, dvorištu pa čak i po puteljcima.

List bokvice sadrži: tanin, pektin, limunsku kiselinu, fitoncide protiv bakterija, te vitamin C u velikim količinama, pa zahvaljujući tome ima antioksidativna, analgetička, protivupalna i antibiotička svojstva što je čini veoma lekovitom biljkom. Najviše se koristio list kao lek pri zarastanju rana. Pomaže pri oslobađanju boli i štiti od infekcija i karcinoma.

Osim na disajne organe dobro deluje i na organe za varenje (Foto: Danijela Plavšić)

Takođe, široku primenu je našla pri lečenju kašlja, ublažava ga i olakšava iskašljavanje sluzi, ali je delotvorna i kod drugih oboljenja disajnih organa - astme, upale pluća, tuberkuloze i drugih.

Neki naučnici smatraju da bokvica smanjuje želju za nikotinom i iz tog razloga je sve češće čini sastojak sredstava za odvikavanje od pušenja ili se, u tu svrhu, jednostavno može žvakati njen list ili piti čaj.

Sveže isceđen sok od bokvice preporučuje se za čišćenje krvi, pomaže kod svih vrsta čireva. Deluje protivupalno na kožu, pomaže pri zarastanju rana te je svoju primenu našla i za lečenje hemoroida. Osim na disajne organe dobro deluje i na organe za varenje. Poznata je njena uloga pri lečenju učestalog mokrenja.

Preparati od bokvice

Od ove lekovite biljke se prave razni balzami, ulja, tinkture, sirupi i čajevi, a mlado lišće može da se dodaje supama, salatama ili da se kuva.

Ulje se pravi tako što se u čistu teglu isecka list bokvice i prelije maslinovim uljem tako da potpuno prekrije lišće. Tako iseckano čuva se na tamnom mestu dve nedelje posle čega se procedi. Može da se koristi samo ili kao osnova za druge preparate.

Šoljica sveže ili pola šoljice suve bokvice prelije se sa 200 ml kipuće vode, pokrije se i pusti da kuva 15-ak minuta i sa tim mogu da se prskaju otvorene rane ili čirevi na životinjama.

U dvorištu penzionisanog profesora matematike retke biljke, pa i džinovska bokvica

Tinktura se priprema isto kao i ulje s tim što se umesto maslinovog ulja dodaje votka. Preporuka je tinkturu koristi 15 do 20 kapi tri puta dnevno.

Eliksir se pravi na taj način što samlevene listove i sok koji je iscurio pomešamo sa jednim kilogramom meda i 50 grama usitnjene smole propolisa, izmeša se i ostavi da odstoji tri dana, povremeno mešajući. Posle toga može da se uzima tri puta na dan po jedna kafena kašika desetak minuta pre obroka.


Tagovi

Bokvica Plantago major Žilovlak Konjska rebra Trputac Ulje od bokvice Tinkture Lekovitost bokvice


Autorka

Danijela Plavšić

Više [+]

Dipl.ing. poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom. Uvek spremna na nove izazove u oblasti agrobiznisa. U stalnom kontaktu sa poljoprivrednim proizvođačima i njihovim problemima proistekla je borba za bolji položaj istih i za borbu agrara uopšte. Iz tog razloga bavi se i agrarnom politikom.