Kakvu zemlju vole, s kojim cvećem ih kombinovati, odakle ime maćuhica, kako se koristi u narodnoj medicini - evo zanimljivosti o atraktivnim ukrasima bašte
Bela, žuta, ljubičasta, crvena, ružičasta - valjda nema boje i kombinacije koja ne krasi dan i noć (maćuhice, maćehe) - atraktivan cvet koji je ukras mnogih bašti i blakona. Ukrštanjem divljih (Viola tricolor) koje možemo naći u poljima, nastale su baštenske (Viola x wittrockiana).
Jesen je pravo vreme za njihovu sadnju jer će biljke imati dovoljno vremena da razviju koren pre zime, a potom će cvetati u rano proleće.
Idealan položaj za sadnju je mesto gde ima dovoljno sunca u prepodnevnim satima, a u popodnevnim je sena. Iako, dovoljno je nekoliko sati direktnog sunca dnevno.
Najbolje uspevaju u plodnom, dobro dreniranom zemljištu. Ako je ono teško ili ilovasto, dodajte pesak ili kompost kako biste poboljšali drenažu.
Prilikom sadnje, razmak između biljaka treba da bude otprilike 15 do 20 cm, što im omogućava dovoljno prostora za rast i razvoj.
Ono voli vlažnu zemlju, ali ga nemojte previše zalivati. U prvim danima nakon sadnje, ako je vreme suvo i toplo, zalivajte ih svakih nekoliko dana. Kako su dani i noći sve hladniji, razmak može biti sve duži.
Redovno đubrenje tekućim đubrivom koje je namenjeno cvetajućim biljkama, ili kompostom, pomoći će im u razvoju. Tokom vegetacije, možete dodati đubrivo svake dve do tri nedelje.
Redovno uklanjajte osušene cvetove kako bi biljka nastavila da cveta tokom cele sezone. Na jesen ih možete malčirati kako biste im osigurali zaštitu od hladnoće.
Ako želite da ih kombinujete s drugim cvećem, razmislite o jagorčevini koja cveta rano u proleće i voli hladnije uslove poput dana i noći. Kombinacija će dati živopisnu i šarenu gredicu.
Zimzelen je niskog rasta i pruža trajni pokrivač koji će sačuvati vlagu i istaći njihovo šarenilo.
Lukovice tulipana i narcisa takođe se mogu saditi u jesen, a cvetaće u proleće zajedno sa cvećem dan i noć.
Zbog svojih boja i nežnosti, simbolizuju misli, sećanja i ljubav, a njihovo ime na francuskom (pensée) doslovno znači "misaona". Zato se često povezuju s nostalgijom i ljubavlju.
Ipak, u slovenskim jezicima povezana je s rečju maćeha i simbolizuje odnose u porodici. Naime, gornja, tamnija latica predstavlja "strogu" maćehu, dok donje, svetlije latice simbolizuju "potlačenu" pastorku.
Izuzetno su izdržljive, mogu da podnesu čak i mraz i da svetaju gotovo tokom cijele godine, od kasne jeseni, pa sve do ranog leta, posebno u područjima s blagom zimom.
Njeni cvetovi nisu samo dekorativni već i jestivi. Latice se često koriste za ukrašavanje salata, kolača i koktela, a ukus podseća na mentu.
U narodnoj medicini se koriste za lečenje različitih zdravstvenih problema, uglavnom zahvaljujući bogatstvu flavonoida, salicilne kiseline i saponina.
Ima protivupalno delovanje, pa se koristi kod ekcema, akni i drugih kožnih problema. Diuretik je i pomaže u povećanju izlučivanja mokraće. Tradicionalno se koristi za pročišćavanje krvi i izbacivanje toksina iz tela. Ponekad se koristi u čajevima za ublažavanje kašlja i simptoma prehlade.
Tagovi
Autorka