Sadnja i setva će cveću omogućiti da proklija, razvije korenje i bude spremno za bujan rast i cvetanje čim stignu topliji prolećni dani
U oktobru možete saditi i sejati različite vrste cveća koje će cvetati već u rano proleće.
Sadnja i setva u ovo vreme će mu omogućiti da proklija, razvije korenje i bude spremno za bujan rast i cvetanje čim stignu topliji prolećni dani.
U ovo doba godine se prvenstveno sade lukovice poput lala, narcisa, zumbula i šafrana. Lukovicama je potreban period hladnoće da bi cvetale na proleće.
Sadnja jesenjih lukovica - oprez sa dezinfekcijom i đubrenjem
U jesen se mogu saditi dvogodišnje biljke kao što su dan i noć i krasuljak koje su otporne na niske temperature, a već će s prvim toplijim danima cvetati.
Mirisna ljubičica otporna je trajnica čiji su mirisni cvetovi među prvim vesnicima proleća. Upravo je sada možete presaditi na željeno mesto gdje će se trajno ukoreniti.
Anemona je takođe trajnica, a većinom se sadi njena krtola. Otporna je na zimu, a voli sunčana do polusenovita mesta.
Zimski jasmin poznat i kao forzicija je vrlo dekorativan grm s nežnim žutim cvetićima, a cveta već krajem zime. Može se saditi samostalno ili uz zid, ogradu i slično.
Evo pet vrsta cveća koje se može sejati u oktobru na našem području.
Crveni poljski mak, iako se smatra korovom, vrlo je dekorativan i privlači oprašivače. Možete ga sejati u trakama, a cvetaće već od aprila.
Neven je poželjan u svakom vrtu jer poboljšava zemljište, tera štetočine, a privlači oprašivače. Otporan je na niske temperature, pa je sada pravo vreme da ga posejete na željeno mesto gde će cvetati čitavo proleće i leto.
Jednogodišnji slez se može sejati u jesen kako bi brže procvetao na proleće, a obilno cveta čitavu sezonu. Voli sunčana mesta i može da naraste više od jednog metra.
Mačkov brk (dikin brk, devojka u zelenom, devojka u plavom, čupava dama) je jednogodišnja biljka čija je stabljika uspravna, razgranata, a seje se direktno u zemlju jer ne voli presađivanje. Voli sunčano mesto i dreniranu, vlažnu zemlju.
Ukrasni grašak je takođe jednogodišnja biljka, a osim što je dekorativan, privlači oprašivače svojim mirisom. Može narasti do dva metra u visinu i odličan je izbor za uzgoj na ivicama bašte.
Većina cvijeća, bilo da se sadi ili seje, zahteva dobro drenirano zemljište kako bi se izbeglo zadržavanje vode koje može uzrokovati truljenje korena ili semena.
Pre sadnje ili setve, zemlju treba prozračiti i rastresti na dubinu od oko 20-30 cm. To će pomoći korenju biljaka da lakše prodru, a semenkama da imaju dobar kontakt s tlom.
Površinu prvo očistite od korova, kamenja i ostataka biljaka. Korovi mogu konkurisati cveću za hranljive materije, svetlost i prostor, pa je važno pripremiti čistu gredicu.
Gredice oblikujte tako da budu blago podignute ako je zemljište teže ili slabo drenirano što će sprečiti prekomerno zadržavanje vode.
Pre sjetve ili sadnje, dodajte organski materijal poput komposta, stajnjaka ili treseta. Ovo poboljšava strukturu zemljišta, povećava njegovu plodnost i sposobnost zadržavanja vode.
Većina cvetnica preferira blago kiselo do neutralno zemljište (pH između 6,0 i 7,0). Ako je potrebno povećati pH, dodajte kreč, a ako treba smanjiti, treset ili sumpor. Pre svega bi trebalo uraditi analizu zemljišta.
U slučaju suve jeseni, nakon sadnje ili setve, zemlju zalijte, tek toliko da bude vlažna.
Tagovi
Autorka