Kupili ste je ili dobili na poklon, ali ne znate kako da je održavate? Nekoliko saveta je važno primenjivati kako bi božićna zvezda potrajala i do idućih praznika
Božićna zvezda je nezaobilazna biljka, odnosno, ukras mnogih domova u vreme božićnih praznika. Kod nekih listovi počinju brzo da opadaju, pa se zbog toga čini zahtevnom za održavanje.
"Bitan je i njen transport. Zato je stavljamo u folije kako ne bi doživela šok kada izađe iz plastenika, jer ne voli niske temperature", rekla je za HRT učenica Agronomske škole Zagreb, Mia Alvir.
Njena profesorka cvećarstva Lucija Krulc ispričala je kako ova biljna vrsta potiče iz Meksika, iz toplijih krajeva gde u svom prirodnom staništu može da dostigne visinu i do pet metara. Zanimljiva je činjenica, ističe, da je uzgajamo zbog modifikovanih listova, a ne cvetova. Cvetovi su zapravo jako sitni i neugledni, pa je božićna zvezda trebala da razvije nešto što bi privuklo oprašivače, a to su upravo te obojene brakteje.
"Važno je odabrati dobar položaj u kući gde ćemo je staviti. Ona treba da ima dovoljno svetlosti, ali ne direktne, već indirektne difuzne", savetovala je i dodala da je važno obratiti pažnju na toplotu. Naime, njoj odgovaraju temperature od 18 do 20 stepeni te je nije dobro smestiti u blizini nekog izvora toplote jer će to ubrzati opadanje listova.
Što se tiče zalivanja, profesorka ističe kako nema određeni broj dana kada je treba zalivati, ali to treba činiti kada se gornji sloj zemlje prosuši, što možemo proveriti i prstom. Možemo, kaže, zalivati na dva načina: direktno u supstrat odnosno zemlju ili možemo u ukrasni lonac natočiti vode. Važno je, kasnije, kada biljka upije vodu, višak ocediti kako ne bi došlo do truljenja korenja.
Opadanje listova je, poručuje Krulc, normalna pojava nakon praznika. Ona nakon cvetanja ulazi u fazu mirovanja.
"Ako se malo potrudimo, možemo je sačuvati i do sledeće godine. To možemo učiniti na način da kada ona uđe u fazu mirovanja, smanjimo zalevanje i prikratimo je na otprilike 10-15 centimetara".
Kada krene proleće i ona krene ponovno da stvara listove, odnosno zelenu masu, nastavlja, tada krećemo s malo intenzivnijim zalivanjem i prihranjivanjem. Takođe, savjet je, kako bi opet razvila obojene listove pre Božića, da je oko oktobra počinjemo zamračivati, raznim tkaninama ili slično budući da ova biljka zahtijeva da bude 12-14 sati u tami.
Kako smo već pisali, briga o božićnoj zvezdi nakon Božića zavisi od njenih uslova rasta. Ako je bila smeštena na toplom i sunčanom mestu, u kasnijoj brizi ne bi trebalo biti problema. Za uspešno cvetanje potrebne su optimalne temperature između 18 do 21°C uz malo hladnije noći na 15°C kako bi se sprečilo opadanje listova.
Kad sve brakteje otpadnu, biljka treba da miruje oko dva meseca na malo nižoj temperaturi (12 do 16 °C), da bi mogla da cveta i iduće sezone. Za vreme mirovanja, božićnu zvezdu treba zalivati vrlo malo, a supstrat u loncu treba što više da se osuši.
Izvori
Tagovi
Autorka