Pretraživanje tekstova
Hortenzijama sami možete menjati boju pomoću đubriva, borovih iglica ili sredstvima za prihranu zemljišta. S mnogim vrstama koje postoje, sigurno ćete pronaći onu koja vam odgovara.
Hortenzija je biljka koja svojim ogromnim cvetovima ulepšava svaki vrt. Paleta boja cvetova te biljke daje joj poseban šarm. Grmovi hortenzije mogu da narastu od 1 do 3 metra visine, a njeni cvetovi mogu biti okrugli s plodnim cvetovima u sredini okruženim neplodnim cvetovima, kao i bujni cvetovi nalik na pompone.
Ne samo da lako raste, već je i prilično otporna na većinu štetočina i bolesti. To dodatno olakšava negu hortenzije. S mnogim vrstama koje postoje, sigurno ćete pronaći onu koja vam odgovara.
Mada postoji mnogo vrsta hortenzija, većina njih mogu da se uzgajaju na suncu ili u polusenci. Morate imati na umu da mnoge hortenzije ne vole jako vruće uslove, pa ih pokušajte ostaviti na mestima gde mogu da uživaju u popodnevnom hladu. Iako se mogu gajati u širokom rasponu vrsta zemljišta, hortenzije obično preferiraju bogatu, vlažnu zemlju.
Ne samo da lako raste, već je i prilično otporna na većinu štetočina i bolesti.
Voda je važan činilac u nezi hortenzija. One traže svakodnevno zalivanje, ponekad i dva puta dnevno ukoliko su vrućine ekstremne. Čim zalijete biljku na njoj se vidi razlika. Cvetovi će se ponovo podići i rascvetati. Hortenzije, takođe, imaju koristi od povremenog đubrenja jednom ili dvaput godišnje u proleće ili leto. Orezivanje biljke se preporučuje u proleće. Hortenzije se lako presađuju, ali to je potrebno činiti u jesen ili zimu.
Hortenzija cveta od juna do kraja oktobra. Njeni cvetovi mogu biti beli, plavi, crveni, ružičasti, svetloljubičasti ili tamnoljubičasti. Boja cveta hortenzije zavisi o pH vrdnosti zemljišta. Ako je zemljište kiselo cvetovi će biti plavi, a ako je reč o neutralnom zemljištu cvetovi će biti bleđi. Ako je zemljište alkalno, onda će cvetovi biti ružičasti ili ljubičasti.
Hortenzijama, dakle, sami možete menjati boju pomoću đubriva, borovih iglica ili sredstvima za prihranu zemljišta. Važno je naglasiti da je većina hortenzija otrovna za jelo, pošto se pojedine vrste koriste za pravljenje opojnih sredstava.
Foto: Agroklub.ba
Tagovi
Hortenzija Gajenje Nega Đubrenje Zalivanje Ukrasno bilje Orezivanje Cvetovi Vrste
Autorka
Više [+]
Sanja je titulu magistra novinarstva stekla 2013. godine na mostarskom Univerzitetu. Već nekoliko godina radi na onlajn portalima.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!