Najbolje ih je posaditi u grupama, kako bi lepota njihovih cvetova došla do izražaja.
Vreme i temperature se menjaju. Pred nama je period sadnje lukovica ukrasnog bilja koje će da cveta tokom ranog proleća. Najvažnije je da pogodimo pravi termin kako bi se ukorenile pre zime, a na to će najviše uticaja da ima izbor vrste i uslovi. Za razvoj korena će im trebati najviše do četiri sedmice, zbog toga se sade najmanje šest nedelja pre prvog mraza.
Optimalno vreme sadnje u normalnim godinama je kada lišće počinje da opada sa stabala.
Kod kupovine i odabira birajte one koje su čvrste, bez znakova oštećenja, napada štetočina ili simptoma oboljenja, posebno truljenja.
Sadnja se najčešće obavlja tokom oktobra i novembra, ali u zavisnosti gde se nalazite i kakvi su klimatski uslovi, može započeti već sada. To se odnosi na planinska područja gde zima dolazi ranije. Prvo se sade narcisi, zatim muskari, a slede lale, zumbuli, ukrasni lukovi, lukovičasti irisi, krokusi, ukrasna visibaba i druge vrste.
Većina ukrasnih vrsta iz ove grupe cvetaju u rano proleće, a neke i dok je sneg još uvek prisutan. Zbog toga birajte osunčana mesta, koja se prva zagrevaju i kreće vegetacija. Izbegavajte potpuno zasenjena, vlažna mesta. Neće im odgovarati preterana zemljišna vlaga, jer na takvim lokacijama brzo propadaju usled truljenja.
Ako ste u mogućnosti, lukovice koje ste sačuvali pre sadnje dezinfikujte. Možete i sami da napravite dezinfekcioni rastvor od dva grama kalijum permanganata u 10 litara vode, koristiti čajeve i druga sredstva za dezinfekciju semena povrća ili namenske fungicide koje koristite prema uputstvu.
Većina lukovica ima plitak korenov sistem i zbog toga sadne rupe ne treba kopati preduboko, biće dovoljno od 10 do 20 centimetara u zavisnosti od veličine, odnosno ne treba da bude veća od dve veličine same lukovice.
Najbolje ih je iskopati jednu do dve nedelje ranije da se zemlja slegne. U iskopane rupe dodajte startna, jesenja đubriva koja imaju manje azota, a više fosfora i drugih hraniva. Fosfor je element koji će podstaći razvoj korena i bolje ukorenjavanje, a samim tim i bolje prezimljavanje. Umesto namenskih đubriva možete da dodate kompost koji će da ima istu ulogu, da ishrani lukovice.
Prilikom sadnje prema dnu okrenite deo na kojem je korenje, a šiljasti vrh prema gore. Najbolje ih je saditi u grupama, jer će tako na proleće lepota njihovih cvetova doći do izražaja.
Tagovi
Autorka