Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Orezivanje ljiljana
  • 24.07.2023. 07:30

Kako i zašto orezivati ljiljan? Na šta paziti?

Lepota ljiljana je ogledalo naše brige o njima. U sezoni uklanjamo cvetove koji se suše i odumrlo lišće. Rezanjem rasterećujemo biljku i podstičemo novo cvetanje.

Kako i zašto orezivati ljiljan? Na šta paziti?
Foto: Depositphotos/BurAndrew
  • 2.185
  • 144
  • 0

Ljiljan je prelepa ukrasna vrsta koja cveta tokom leta i osim prelepog cveća u dvorištima i na terasama, cenjen je kao rezano cveće za bukete. Najčešće se uzgaja orijentalni ljiljan koji može da naraste do 70 cm. Ima jaku stabljiku na kojoj može biti više velikih cvetova koji se otvaraju pojedinačno što sve čini još atraktivnijim prizorom. Njihova boja može biti bela, žuta, narandžasta, roze i druge boje.

Podstaknuti novo cvetanje

Lepota ljiljana je ogledalo naše brige o njima. U sezoni uklanjamo cvetove koji se suše i odumrlo lišće. Rezanjem rasterećujemo biljku i podstičemo novo cvetanje. Biljka ne troši hraniva na formiranje i sazrevanje semena.

U toku leta uklanjajte cvetove koji se suše pomoću makaza, a rez treba biti pod uglom od 45 stepeni.

Cvetaju na vrhu stabljike, a kada precvetaju, možemo ih u potpunosti ukloniti do osnove. Ako niste sigurni gde je osnova, ruku spustite niz stabljiku i u nivou prvih listova napravite rez. Za rezidbu koristite lake i oštre baštovanske makaze koje ćete pre toga dezinfikovati. Najbolje je koristiti 70 postotni alkohol za tu namenu.

Kako očistiti, naoštriti i održavati baštenski alat?

Uklonite smeđe listove. Oni su završili sa svojom funkcijom i nemaju više nikakvu ulogu, osim što opterećuju biljku. Takođe, cvetne drške s cvetovima i pupoljcima secite do stabljike. Upotrebite ih za niske bukete. Izbegavanjem ovakvog rezanja i što dužem zadržavanju listova doprinosimo formiranju krupnih lukovica. Cilj je da ih ima što više, jer to znači više hrane koja će biti pohranjena u lukovicu. One će sledeće godine dati više stabljike i krupnije cvetove. Dugotrajnom cvetanju doprinosi uklanjane pršnika i tučka iz unutršnjosti cveta.

Posle prvog mraza

U jesen, nakon pojave prvog mraza obavlja se uklanjanje stabljika. Prilikom rezidbe prikratite ih na 2,5 do 3 cm iznad površine zemljišta. One gube svoju funkciju.

Kako bi lukovice tokom zime bile zaštićene od smrzavanja, iznad njih stavite sloj malča debljine do 15 cm.


Tagovi

Ljiljan Rezidba ljiljana Stabljika ljiljana Zimska rezidba ljiljana Cvetanje ljiljana Letnja rezidba ljiljana


Autorka

Ranka Vojnović

Više [+]

Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.