Pretraživanje tekstova
Sadnja se obavlja u proleće sadnicama starim od tri do pet godina. Možemo je razmnožiti i reznicama, semenom i podelom žbuna.
Svakog proleća možemo primetiti prelepe cvetove ukrasne dunje Chaenomeles speciosa koja cveta zajedno sa prvim cvećem, visibabama, jagorčevinama, ljubičicama. Potiče iz Japana i Kine, a na evropski kontinent je doneta krajem 18. veka.
Uzgaja se u formi drveta, koje može dostići visinu do tri metra, ili žbuna, visine jedan do dva metra. Boja cvetova može biti bela, crvena, roze. Imaju prečnik tri do četiri centimetara. Period cvetanja traje 10 do 14 dana, a počinje od početka marta. Kasne sorte cvetaju do juna. Grane su prijatne crvenosmeđe obojenosti. Uglavnom imaju trnje. Plod je sitan, tvrd i podseća na plod prave dunje.
Sadi se kao pojedinačno drvo ili žbun i kao ukrasna živa ograda. Njeno trnje će sprečiti prolaz životinja. Izuzetno je fotofilna biljka, zahteva osunčanu lokaciju. U suprotnom postaje kržljava i formira manje cvetova. Odgovaraju joj južne pozicije zaštićene od vetra. Otporna je na niske temperature. Od ostalih vrsta podnosi jabuke i kruške, ali je najbolje posaditi dalje od drugih stabala i žbunova.
Sadnja se obavlja u proleće sadnicama starim od tri do pet godina. Potrebno je iskopati rupu dubine 80 cm i prečnika 50 cm. Odgovaraju joj drenirana, kisela do neutralna zemljišta. Dodaje se đubrivo, najbolje organsko kao što je humus. Dobro je dodati drveni pepeo jer joj je potreban kalijum. Prilikom zatrpavanja posađene sadnice obratite pažnju na korenov vrat. On treba da je u nivou površine zemljišta.
Osim sadnje sadnicama, možemo je razmnožiti reznicama, semenom i podelom žbuna.
Rezidba se obavlja posle cvetanja. Tada stimuliše rast novih prirasta koji će biti nosioci cvetanja sledećeg proleća. Ako ne želite da se žbun ukrasne dunje proširi redovno uklanjajte izdanke iz osnove.
Tagovi
Ukrasna dunja Chaenomeles speciosa Kako posaditi Ukrasni žbun Cvetna živa ograda
Autorka
Više [+]
Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Karolina Rastija
pre 1 dan
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
pre 3 dana
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
pre 3 dana
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
pre 4 dana
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.