Možda zvuči neobično, ali pravovremeno uklanjanje cvetne glavice kod tulipana može da odluči da li će vaša bašta i naredne godine zablistati u punom sjaju.
Tulipan, Tulipa spp., ili lala kako se često naziva na našem podneblju, višegodišnja je lukovičasta biljka iz porodice ljiljana, poreklom iz srednje Azije. Tokom 16. veka prenesen je u Evropu, gde je doživeo veliku popularnost, posebno u Holandiji, koja je danas poznata kao zemlja lala, odnosno svetski centar uzgoja tulipana.
Prepoznatljivi su po svojim uspravnim stabljikama i krupnim, čašastim cvetovima koji dolaze u gotovo svim bojama, od klasične crvene i žute, do raznih nijansi roze, ljubičaste, pa čak i višebojne varijante. Cvetaju u rano proleće i omiljeni su u ukrasnom baštovanstvu zbog svoje elegancije.
I ovog su tmurnog aprila obojili mnoga dvorišta, ali ako želimo da tako ostane, važno ih je negovati i nakon cvetanja. Njihova lepota ne traje vječno, pa im se vremenom "glave" saviju, a latice otpadnu. Tada je vreme da reagujete.
Iz uvelog i oplođenog cveta na vrhu stabljike počinje da se razvija čaura sa semenom, koju treba ukloniti, savetuje Agroinform, pojašnjavajući kako uvele cvetne glavice treba otkinuti čim latice otpadnu, ali dok se čaura još nije u potpunosti razvila. Na taj način biljka može većinu svoje energije da usmeri na razvoj lukovice.
Budući da se tulipani uglavnom razmnožavaju lukovicama, a ne semenom, dozrevanje semena nije cilj, štaviše, može da uspori razvoj lukovice. Seme ionako retko sazri, ali čauua semena troši mnogo hranljivih materija iz lukovice.
Važno je, međutim, da odstranimo samo čauru, a ne i celu stabljiku, jer se iz nje lukovica i dalje snabdeva hranljivim materijama. Stabljika obavlja fotosintezu i šalje hranljive materije nazad u lukovicu, pa je treba odstraniti tek kada potpuno uvene. Tulipani će iz godine u godinu biti lepši, ako redovno uklanjate uvele cvetove.
Kao i drugim biljkama, i njima je potrebna dopuna hranljivih materija, odnosno đubrenje. Lukovice tulipana ne smeju predugo da ostanu u zemlji. Ako ste sada pomislili da to nema smisla jer vaše ostaju i opet svake godine bez problema procvetaju, grešite, jer to neće trajati zauvek.
Ako povremeno ne izvadimo lukovice ili ih ne prihranimo, iz godine u godinu cvetovi će biti sve ređi, manji i slabiji. Na početku rasta tulipan crpi hranljive materije iz lukovice, ali kasnije ih uzima iz okoline. Da bi zadržao svoju lepotu, tokom relativno kratke vegetacione sezone tulipanu treba osigurati dodatnu količinu hranljivih materija.
Inače je uzgoj tulipana jednostavan. Lukovice se sade u jesen, a tokom zime prolaze kroz prirodnu fazu hlađenja koja je neophodna za njihov razvoj. Najbolje uspevaju na sunčanim položajima i u dobro dreniranom zemljištu. Nakon cvetanja, pravilna njega osigurava da biljka sakupi energiju za iduću sezonu.
Pišite nam u komentaru, kako vi negujete svoje lale?
Tagovi
Autorka