Uz malo truda, orezivanjem tokom kasnog leta možete ne samo produžiti sezonu cvetanja, već i podmladiti biljke i podstaći novi, bujni rast
Avgust je vreme kada mnoge biljke u bašti počinju da izgledaju umorno i preraslo. Bujne trajnice mogu se saviti i gušiti ostalo bilje, gubeći pritom svoju lepotu.
Iako se mogu posaditi cvetnice za iduću godinu, uz malo truda može se produžiti i ova sezona cvetanja, savetuje Gardening Know How. Čak i trajnice koje dugo cvetaju trebaju pažnju kako bi se nastavile razvijati.
Međutim, ponekad je potrebno preduzeti odlučnije korake. Agresivnije orezivanje u avgustu može podmladiti biljke i podstaći ih na ponovno cvetanje, koje može trajati do prvog mraza.
Razmislite o orezivanju trajnica koje su cvetale do sredine leta i počele izgledati umorno, posebno tamo gde vidite sveži rast pri bazi. Neke se mogu orezati do tla, dok će drugima biti dovoljno lagano skraćivanje.
Međutim, ovo se ne može sprovoditi na svim biljkama u ovo doba. Izbegavajte kod onih koje formiraju pupoljke za iduću godinu ili onih koje se više neće obnoviti kako ih ne biste oslabili.
Ako su lupine, još znane kao vučika (lat. Lupinus), završile sa cvetanjem i počele da venu, čak i nakon što su uklonjeni stari cvetovi, rezanje stabljike blizu zemlje može podstaći novi talas rasta.
Cvetove treba orezati kada su dve trećine stabljike već uvenule. Zato što odumiru odozdo prema gore, samo gornja trećina cvetova bi trebala biti živa.
Ako na stabljici primetite nove pupoljke, orežite do novog izbijanja. U slučaju da nema novih pupoljaka, stabljiku treba orezati blizu tla, idealno do tačke grananja.
Carevo ili devojačko oko (lat. Coreopsis), sa svojim cvetovima nalik suncu lepo izgleda u vrtu, pa se isplati podsticati što duže razdoblje rasta. Ako počne da bledi od sredine do kraja leta, treba je orezati za trećinu do polovine kako bi se podstakao novi rast i cvetanje.
Sve dok nije prekasno u sezoni, može se prilično skratiti, ali treba ostaviti malo svežeg rasta blizu baze. Biljka bi trebala ponovno oživeti u roku od nekoliko nedelja, što je posebno korisno ako je postala izdužena ili slaba.
Alstroemerije ili peruanski ljiljani (lat. Alstromeria), cvetaju od proleća do jeseni ako se pravilno orezuju. Ono može usporiti sredinom leta, pa je tada idealno vreme za pregled biljke i uklanjanje potrošenih stabljika.
Umesto klasičnog orezivanja, najbolji način je izvlačenje stabljika iz korena - jednostavno uhvatite stabljika blizu baze i povucite. Nova bi trebala početi da raste tokom dve nedeje.
Žalfija (lat. Salvia officinalis) je još jedna trajnica sa dugim razdobljem cvetanja, često do jeseni. Ipak, sredinom do kraja leta, može se izdužiti i prerasti.
Kod vrsta koje proizvode duge klasove, potrebno je ukloniti ocvale cvetove orezivanjem do tačke gde se formira novi bočni pupoljak. Grmolike vrste žalfije, poput 'Hot Lips', najbolje je orezati makazama za živicu, skraćujući ih za otprilike trećinu kako bi se postigao lep, zaobljeni oblik.
Visoki plamenac (lat. Phlox paniculata) obilno cveta i omiljen je među leptirima. Njegove visoke cvetne stope mogu se orezati u avgustu kako bi se podstakao novi razvoj.
Orežite pojedinačne precvetale stabljike skroz do tačke pupoljka. Ovaj grm se lako razmnožava reznicama. Nakon uklanjanja donjih listova, odrezane stabljike jednostavno umetnite u vlažnu zemlju za sadnju.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autor