Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Uzgoj ruža
  • 19.10.2024. 07:30

Sadnja ruža na jesen je bolja od prolećne - kako je obaviti i na šta paziti?

Ruže posađene na jesen često cvetaju ranije nego one posađene u proleće, jer su već prilagođene i spremne za početak vegetacije

Foto: Shutterstock/Mariia Boiko
  • 309
  • 48
  • 0

Najbolje vreme za sadnju ruža u jesen je od sredine oktobra do kraja novembra, kada biljke ulaze u stanje mirovanja. Idealno je uraditi to pre prvih mrazeva, dok je zemljište još dovoljno toplo da korenje može da počne sa prilagođavanjem na novo okruženje.

Prednosti jesenje sadnje u odnosu na prolećnu

Tokom jeseni, zemljište je još uvek toplo, što omogućava korenju da počne da se razvija pre zime. Na proleće, ruže će već imati stabilan korenov sistem i moći će snažnije da rastu.

Jesenje temperature su niže, što smanjuje stres na biljku u poređenju sa vrućim prolećnim i letnjim danima.

Ruže posađene u jesen često cvetaju ranije nego one posađene u proleće, jer su već prilagođene i spremne za početak vegetacije.

Kako posaditi ruže?

Ruže vole sunce, pa je važno da ih sadite na mestu koje dobija najmanje šest sati sunčeve svetlosti dnevno. Takođe, birajte zemljište koje je dobro drenirano kako bi se izbegla prekomerna vlaga koja može uzrokovati truljenje korenja.

Iskopajte rupu duboku i široku 40 do 50 cm, zavisno od veličine korenja. Pomešajte iskopanu zemlju sa kompostom ili stajskim đubrivom kako biste osigurali hranljive materije za biljku.

Ako imate sadnice sa golim korenom, prije sadnje ih potopite u vodu na nekoliko sati, a idealno dva, tri sata, kako bi se korenje dobro hidriralo. Da biste ga osnažili i podstakli rast, sadnicu možete potopiti u biostimulator, đubrivo ili čaj od kamilice. Naime, biostimulansi poput algi ili aminokiselina pomažu u povećanju otpornosti na stres i ubrzavaju razvoj korena. Rastvor razređenog tekućeg đubriva koje je bogato fosforom, pomoći će u razvoju korenovog sistema. Kamilica ima antibakterijska i antigljivična svojstva, pa potapanje u mlaki čaj može pomoći u zaštiti biljke od bolesti i smanjenju stresa nakon presađivanja. Ako se odlučite za biostimulans ili đubrivo, pobrinite se da koristite proizvode prilagođene mladim biljkama i razređene prema preporuci proizvođača.

Kako uzeti reznice ruža i gde ih posaditi?

Postavite sadnicu u rupu tako da spoj korena i stabljike, na mestu kalemljenja, bude 2-5 cm ispod površine zemlje. Korenje nežno raširite u rupi. Nakon toga je zatrpajte pripremljenom mešavinom zemlje i komposta, pažljivo nabijte zemlju oko biljke kako biste uklonili vazdušne džepove.

Nakon sadnje obilno zalijte biljku kako bi se tlo sleglo i korenje dobro povezalo sa zemljištem.

Dodajte sloj malča od 5-10 cm oko biljke, ali pazite da ga ne stavljate neposredno uz stabljiku. Malč će pomoći da zadrži vlagu i zaštititi korenje od mraza.

Na šta posebno paziti? 

Sadnju je potrebno obaviti dovoljno rano da korenje stigne da se smestiti pre nego što zemlja potpuno smrzne.

U područjima sa vrlo hladnim zimama, razmislite o dodatnoj zaštiti slojem lišća, slame, iverice ili agritekstilom, kako biste sprečili oštećenje od smrzavanja.

Rezidba ruža na jesen priprema kraljicu cveća za zimu

Odaberite sorte koje su otporne na hladnoću i dobro podnose zimske uslove.


Tagovi

Sadnja ruža Uzgoj ruža Ruže Prednosti Kako posaditi Jesenja sadnja Potapanje korenja


Autorka

Maja Celing Celić

Više [+]

Hobi baštovanka s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu.