Pretraživanje tekstova
Čaj od osušenih ženskih cvetova hmelja deluje umirujuće, a koristi se i kod mnogih drugih zdravstvenih tegoba.
Kraj leta vreme je kada se možete sbadeti šišaricama hmelja, koje će vam poslužiti kao čaj za umirenje, protiv nesanice, lakšeg oblika depresije, psihičkog nemira, ali i kod nedostatka apetita, želudačnih i crevnih tegoba, kao i kod neredovnih menstruacija i klimakteričnih tegoba.
Hmelj (Humulus lupulus) je iz porodice konoplje i zeljasta je trajnica, koja formira grm dug od tri do šest metara, najčešće oko drugih grmova i drveća. Često raste uz vode, uz puteve i polja, a uzgaja se i u velikim zasadima.
Ova je biljka dvodomna, što znači da se na jednima razvijaju samo muški, a na drugima samo ženski cvetovi. U lekovite svrhe i u industriji piva koriste se samo ženske biljke i lupulinske žlezde koje ispadaju kao prah.
Hmelj cvete od juna do avgusta. Ženski cvetovi, šišarice, beru se u kasno leto, kada su sasvim razvijeni i još uvek bogati lupulinskim žlezdama. Ubrane šišarice treba rasprostrti u tankom sloju i sušiti na mestu koje je u senci, ali sa dosta vazduha. Oni sadrže tanine, smole, eterično ulje sa humulonom i lupunolom, mineralne materije i flavonoide. Upravo zbog toga hmelj deluje umirujuće.
Dve pune čajne kašike šišarica prelijte sa 2,5 dcl kipuće vode i ostavite 15 minuta, pa procedite. Za umirenje su dovoljne dve šolje dnevno, a kod nesanice jedna šolja pola sata pre spavanja. Hmelj se dodaje i u mešavine drugih čajeva, jer tako pojačava delovanje glavne biljke.
Foto: RitaE / Pixabay
Autorka
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Posledice mraza u zasadima kruške, šljive i jabuke u knjaževačkom selu Jakovac.