Pretraživanje tekstova
Zime su sve toplije, pa ukrasne biljke koje ste do sada unosili u zatvoren prostor ipak mogu ostati napolju. Koje su to i na šta ipak paziti?
Još uvek imamo priliku da uživamo u miholjskom letu, sunčanim i toplim oktobarskim danima. Ipak, noćna i jutarnja temperatura je sve niža i treba razmišljati o unošenju cveća sa terasa i balkona u zatvoreni prostor.
Budući da su zime i na kontinentu toplije iznad proseka, deo ukrasnog bilja može ostati napolju.
Biljkama poput lavande, žalfije i ruzmarina neće smetati hladnoća.
Maslina, lovor, olenadar mediteranske su biljke, ali preživeće temperaturu do -5°C.
Gotovo isto je sa citrusima poput limuna, kumkvata i mandarine, koji takođe mogu podneti temperaturu do -5°C.
Petunija, begonija, kadifa i neven su osetljivi na mraz, ali mogu preživeti blage zime.
Na zimsku, nižu temperaturu otporne su dan i noć, lale, narcisi, jaglaci i turski karanfil.
Bez obzira što mogu podneti hladnoću, navedene biljke stavite u zavetrinu, na južnu ili zapadnu stranu, a po mogućnosti i pod nadstrešnicu.
Dodatno ih možete zaštititi tako što ćete posudu u kojoj su posađene umotati jutom ili ih možete staviti u veću posudu, a prostor između njih ispuniti novinama, slamom, lišćem, folijom sa mehurićima. Takođe, supstrat možete prekriti malčem.
Zimi smanjite zalivanje, ali nemojte dopustiti da potpuno presuši, posebno ako su temperature više. Sušenje zbog manjka vode može dodatno oslabiti biljku.
Pratite prognozu i kod najave većeg minusa ih umotajte jutom, sa više slojeva agritekstila ili unesite u zatvoren prostor poput terase, garaže, haustora gde temperatura nije previsoka.
Tagovi
Biljke na otvorenom Tople zime Oleandar na balkonu Cveće na otvorenom Zaštita cveća
Autorka
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Svaki treći čovjek na svijetu nema pristup zdravoj hrani, a svaki deveti je gladan
Više od 2,8 milijardi ljudi u svijetu ne može si priuštiti zdravu prehranu - to je 35 posto svjetske populacije, dakle svaki treći čovjek. Još plastičnije - zamislite tro...