Najkvalitetnije su reznice koje su dobijene od delova lastara debljine 7 mm -10 mm. Prekratite ih pravilno.
Skidanje lastara sa čokota može da se izvodi na jesen i proleće, ali ne i za vreme zimskih mrazeva. Preporučuje se da se skida u jesen, posebno u mestima gde je temperatura vazduha tokom jeseni i zime znatno iznad nule, kao i u krajevima gde su vrlo često niske zimske temperature
15 dana posle opadanja lišća u novembru, pravo je vreme za skidanje lastara. Ako oni sadrže nešto više vlage od normalne, onda ih je potrebno skinuti krajem jeseni.
Pre početka prekraćivanja lastara u reznice, potrebno je odbaciti donji deo debljine 12 mm, pa se lastar tek odatle počne prekraćivati u normalne - standardne reznice dužine 40-50 cm.
"Svaki radnik ima po jedan štapić, čija je dužina onolika kolika treba da bude i dužina reznica. Lastari se prekraćuju tako da na debljem kraju svake reznice ispod najnižeg kolenca ostane deo članka dužine 2 cm -3 cm, a na tanjem kraju presek se pravi po meri - prema dužini štapića", piše za PSSS dipl.ing. voćarstva i vinogradarstva Suzana Jerkić.
Nakon što se ispod najnižeg kolenceta svake reznice ostavlja deo članka 2-3 cm, prilikom prekraćivanja lastara u reznice uvek se odbacuje deo svakog članka preko kojeg se pravi presek.
"Tako se lastari prekraćuju u reznice prve klase namenjene kalemljenju, sve dok se nailazi na debljinu od 6 mm. Najkvalitetnije su reznice koje su dobijene od delova lastara debljine 7mm -10 mm", napominje Jerkićeva.
Klasirane reznice vezuju se u snopove od po 100, 200 ili 250 komada. Normalne standardne reznice vežu se na dva mesta.
Foto: Stephan A. / Flickr
Povezana biljna vrsta
Engleski naziv: Wine grape | Latinski naziv: Vitis vinifera
Vinske sorte vinove loze beloga grožđa gaje se na peskovitim zemljištima, a teža zemljišta su povoljnija za crne (obojene) sorte, pre svega zbog svog povoljnijeg toplotnog režima,... Više [+]Izvori
Tagovi
Autorka