Pretraživanje tekstova
Procenjuje se da će ovogodišnja proizvodnja vina u Francuskoj pasti za gotovo četvrtinu u odnosu na prošlogodišnju, takođe skromnu berbu
Proizvodnja vina u Francuskoj ove godine mogla bi pasti za gotovo četvrtinu zbog nepovoljnih vremenskih uslova koji su oštetili vinograde. Najteže je pogođena pokrajina Šampanj, najpoznatija po proizvodnji penušavog belog vina, saopštilo je u petak francusko ministarstvo poljoprivrede.
U službenom mesečnom izveštaju procenjeno je da će ovogodišnja proizvodnja vina u Francuskoj pasti na 36,9 miliona hektolitara, gubitak u odnosu na prošlomesečnu procenu od 37,5 miliona i pad od 23 odsto u odnosu na prošlu, već ionako skromnu berbu, preneo je Reuters.
"Ova godina je obeležena nepovoljnim vremenskim uslovima, sa padavinama od cvetanja do berbe u većini vinorodnih područja i zdravstvenim problemima koji su smanjili količinu roda", navodi se u saopštenju.
Revidirana procena, kažu, takođe ukazuje na pad od 17 odsto u odnosu na petogodišnji prosek od 44,2 miliona hektolitara. Kako navode, pogođeni su svi tipovi vina, uključujući i vinjak "eau-de-vie".
"U mnogim vinogradima cvetanje se odvijalo u hladnim i vlažnim uslovima, što je dovelo do pojave 'coulure' sušenja i opadanja cvetova i mladih grozdova te 'millerandage' odnosno stvaranja sitnih bobica", dodaju.
Takođe, dodatni gubici su prouzrokovani prolećnim mrazom, plamenjačom i letnjim gradom.
Među velikim vinskim regijama ove godine najveći pad proizvodnje zabeležila je pokrajina Šampanj, s 46 odsto manjim rodom u poređenju sa prošlom godinom i 31 odsto ispod petogodišnjeg proseka.
"Uz nedostatak sunčeve svetlosti koji je poremetio razvoj grožđa, bilo je prolećnih mrazeva, plamenjače, grada, ožegotina i prekomernih padavina", navelo je ministarstvo.
Tagovi
Francuska Proizvodnja vina Vremenske nepogode Vinogradarstvo Vinarstvo Šampanj Klimatske promene
Autor
Više [+]
Magistar novinarstva s iskustvom rada u domaćim i stranim medijima, ljubitelj prirode.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Na osnovu podataka Ministarstva poljoprivrede, proizvodnja jakih alkoholnih pića u 2023. godini dostigla je 36,2 miliona litara, što je povećanje od 2,5 odsto u odnosu na prethodnu godinu, odnosno 61 odsto u odnosu na 2017. od kada je počel... Više [+]
Na osnovu podataka Ministarstva poljoprivrede, proizvodnja jakih alkoholnih pića u 2023. godini dostigla je 36,2 miliona litara, što je povećanje od 2,5 odsto u odnosu na prethodnu godinu, odnosno 61 odsto u odnosu na 2017. od kada je počela registracija proizvođača po novom Zakonu o jakim alkoholnim pićima. “Najveća je proizvodnja rakije od voća, u količini od 27,1 miliona litara i to prvenstveno šljivovice, sa 60 odsto udela. Ostala jaka alkoholna pića, gde dominira proizvodnja vinjaka, travarica, likera, džina i drugih, imaju proizvodnju od 9,1 miliona litara”, kaže sekretar Udruženja za biljnu proizvodnju i prehrambenu industriju Privredne komore Srbije (PKS) Aleksandar Bogunović. #proizvodjacirakije