Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Loza
  • 15.08.2023. 09:00

Uzgojni oblici čokota - kom dati prednost?

Kada se bira uzgojni oblik za čokot uzimaju se u obzir različiti činioci kao što su: biološke osobine sorte i lozne podloge, klima i zemljište.

Foto: Depositphotos/monicamayayo@gmail.com
  • 1.271
  • 93
  • 0

Uzgojni oblik čokota predstavlja jedinstvenu celinu sa naslonom ili bez naslona i obuhvata oblik čitavog čokota, sa rasporedom lastara i ostalih organa koji se razvijaju na lastarima. Njegov osnovni element je višegodišnji deo stabla.

Kako navodi stručnjak za vinarstvo i vinogradarstvo Alen Predić, viši stručni saradnik u PSSRS, pri uskorednom načinu gajenja loze formiraju se niska, prizemna stabla u obliku nepravilne glave čokota sa izduženim kracima ili bez njih.

"Ukoliko lozu gajimo špalirskim sistemom tada se obrazuju izdužena stabla različitog oblika i razvijenosti. Uzgojni oblici se sa ovim načinom gajenja loze nazivaju kordunice koje mogu biti jednokrake ili dvokrake i jednospratne ili višespratne", navodi savetodavac. 

Rodni čvorovi

Na pojedinim delovima čokota obrazuju se zadebljanja koja se nazivaju rodni čvorovi na kojima se razvijaju lastari. Oni se pri rezidbi skraćuju na kondire (kratka rezidba, 1-5 okaca) ili lukove (duga rezidba, 6-16 okaca) što zavisi od sorte loze i uslova gajenja.

Nazivi uzgojnih oblika nose naziv vinogradarskog područja (rajnski, župski, krajinski, karlovački, bordovski, kazarsa itd), a pored naziva područja stoji i ime autora uzgojnog oblika (Mozer, Gijo, Silvo itd). Kada se bira uzgojni oblik za čokot uzimaju se u obzir različiti činioci kao što su: biološke osobine sorte i lozne podloge, klima i zemljište područja gde se loza gaji, nasloni, mehanizacija i drugo.

Od pravilnog izbora oblika čokota i načina rezidbe zavisi prinos (Foto: Depositphotos/samotrebizan)

"Osnovna suština formiranja uzgojnih oblika jeste dobro osunčavanje listova i grozdova, provetrenost, racionalnost obavljanja svih radova i primenu mehanizacije u vinogradu", kaže Predić, dodavši da će se prednost jednog nad drugim oblikom dati onom koji u vegetaciji ispolji veći procenat kretanja rodnih okca, koji ima manje nerodnih od rodnih lastara, veći koeficijent plodnosti i prosečnu masu grozda.

Izbor oblika

Pošto od pravilnog izbora oblika čokota i načina rezidbe mnogo zavisi prinos i kvalitet grožđa, odnosno manji ili veći ekonomski efekat u proizvodnji, pre podizanja vinograda izboru uzgojnog oblika mora se posvetiti izuzetna pažnja.

Prema obliku stabla uzgojni oblici se dele na:

  • stabla u vidu zadebljane glave
  • uzgojni oblici sa kracima
  • uzgojni oblici izduženog stabla tipa kordunice

Prema visini stabla uzgojni oblici se dele na:

  • uzgojni oblici niskog stabla (do 50 cm)
  • uzgojni oblici srednjeg stabla (od 50 do 80 cm)
  • uzgojni oblici visokog stabala (preko 80 cm)

Najznačajniji činioci koji utiču na opredeljenje pri izboru visine stabla su:

  • klima
  • zemljište
  • sorta i lozna podloga
  • tehnologija proizvodnje grožđa

"Osnovna svrha planiranja i preduzimanja neophodnih agrotehničkih mera za formiranje uzgojnih oblika jeste da se obezbedi planirani prinos i kvalitet grožđa šire i vina", zaključuje ovaj stručnjak.


Tagovi

Čokot Vinograd Raspored lastara Alen Predić Rodni čvorovi Uzgoj loze


Autorka

Selma Mujić

Više [+]

Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

I ove godine obeležen je svetski dan jabuke, crvene, zelene, žute, slatke ili kisele dostupne su tokom cele godine. Zato bi trebalo da su na našem jelovniku svaki dan - zdrave i ukusne!!!