Pretraživanje tekstova
Zahvaljujući sve toplijoj klimi, na nekadašnjim rudnicima na severu Francuske podignuti su vinogradi čije grožđe daje jedinstveno vino.
Zatvaranje rudnika u bazenu uglja u regionu na severu Francuske, a koji se proteže desetinama milja zapadno od belgijske granice, doveo je do ekonomskog pada. Ali, čini se da je rešenje pronađeno zahvaljujući zagrevanju klime, a što pogoduje uzgoju vinove loze i proizvodnji vina u tom delu zemlje, prenosi Reuters.
Vinova loza je tamo zasađena pre jedne decenije, a 2018. godine prve boce vina su prodate meštanima i malim trgovinama. Vino je dobilo naziv "Šarbone" (Charbonnay), što predstavlja igru reči i kovanicu od naziva poznate sorte grožđa šardone i "karbon", što na francuskom znači ugalj.
Ove godine je na severu zemlje bila manja suša i temperatura nego na jugu. Zahvaljujući tome proizvodnja bi se trebalo utrostručiti u odnosu na 10 hektolitara proizvedenih 2021. godine.
Vinogradi su podignuti na brdima nasute šljake. U susednoj Belgiji, u blizini grada Šarleroa, takođe je posađena loza, a zasad iz 2019. bi trebalo dati prve boce sledeće godine.
UNESCO je pre deset godina rudarskom bazenu dodelio status svetske baštine koji simbolizuje industrijsku baštinu Evrope.
"Siguran sam da bi se ljudima koji su radili u rudnicima svidelo da možemo da proizvodimo dobro vino", rekao je vinar Enri Žame.
Tagovi
Proizvodnja vina Vinograd Francuska Vinograd na rudniku UNESCO Šarbone
Autorka
Više [+]
Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!