Pretraživanje tekstova
U vinogradima, naročito onima kod kojih je bilo problema sa pepelnicom, potrebno je uz bakarno sredstvo dodati i sredstvo na bazi sumpora u količini cca tri do četiri kg/ha, savetuje dr Josip Ražov.
Vegetacija je ove godine u zakašnjenju nekih sedam do 10 dana. Usporavalo ju je sušno i hladno vreme pa je usledio kišni period koji će biti od koristi za sve poljoprivredne kulture.
Ali, sada kad su padavine prestale dr Josip Ražov preporučuje zaštitu vinograda bakarnim i sumpornim sredstvima, naročito mestima gde su neke sorte već nabubrile pupove pa i krenule. Manji vinogradari mogu čekati optimalan trenutak, dok oni veći treba da planiraju zaštitu da bi stigli sve da obave na vreme.
U ovoj fazi dr Ražov preporučuje korišćenje sredstava na bazi aktivne materije bakra ili bordovske čorbe. Takva sredstva su dozvoljena su i u organskoj proizvodnji.
U vinogradima, naročito onima kod kojih je bilo problema sa pepelnicom, potrebno je uz bakarno sredstvo iz istog razloga dodati i sredstvo na bazi sumpora u količini cca tri do četiri kg/ha.
Na raspolaganju su sredstva na bazi sumpora.
"Kako u ovoj fazi koristimo manje količine vode te se koristi samo deo dizni na atomizeru (gornje se obično zatvaraju), potrošnja vode je dosta manja te se kreće oko 200 - 300 litara“, savetuje Ražov.
To znači, pojašnjava, da, u slučaju da koristimo na primer, 300 l vode, svejedno ćemo koristiti na primer, 3 kg/ha sredstva na bazi bakra kako bismo ispoštovali dozu/ha.
Tagovi
Vinogradi Zaštita Pepelnica Sumpor Bakarna sredstva
Autor
Više [+]
Nedjeljko je dugogodišnji novinar i urednik. Osnivač i prvi glavni urednik nedeljnika i dnevnika Zadarski list. Moto: Informativno, poučno i zanimljivo. Piši tako da rečima bude tesno, a mislima široko.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Učenici Mlekarske škole u školskoj radionici proizvode pirotski kačkavalj, jogurt i sireve, a redovni su i na svim takmičenjima širom Srbije..