Pretraživanje tekstova
Niskoj ceni višnje ove godine je, kako su ocenili proizvođači, delimično doprineo dobar rod, za 15 do 20 odsto veći nego prošle godine.
Vlasnik plantaže višanja u opštini Merošina Hranislav Stojanović rekao je da je 99 odsto roda tog voća prodato otkupljivačima po ceni od 40 dinara, što je za 10 do 15 dinara jeftinije nego prošle godine, iako je mineralno đubrivo bilo dva do tri puta skuplje, a značajno su poskupeli i gorivo i zaštitna sredstva, piše Beta, a prenosi N1.
"Višnja je prošle godine prodavana po ceni od 50 do 55 dinara po kilogramu, a ove godine po 40 dinara, a troškovi proizvodnje su daleko veći. Beremo višnju, ne da bi zaradili neki dinar, već da smanjimo gubitak. Ako je ne beremo izgubićemo 100 odsto uloženog, a ako je beremo, bar ćemo donekle umanjiti taj gubitak", rekao je Stojanović koji je inženjer voćarstva i uzgaja višnje na 12 hektara.
On je istakao da su neki proizvođači iz revolta sekli stabla sa rodom, a da pojedini zapuštaju voćnjake.
Takva cena višanja koju, kako je rekao, otkupljivači dogovore sa fabrikama uništava proizvođače, a trgovcima donosi sigurnu zaradu.
Trgovci, kako je rekao otkupe višnje po 40 dinara po kilogramu i prevezu do fabrike i na kilogramu zarade osam do 10 dinara, a kada je proizvođač doveze fabrika tu uslugu plati pet dinara po kilogramu.
"Nema slobodnog tržišta, otkupljivači i fabrike dogovorom formiraju cenu", rekao je Stojanović.
Dodao je da je drugi problem to što nema radnika i da se "puškom" traže, a da je nadnica od 4.000 do 6.000 dinara, uz obezbeđenu hranu.
Niskoj ceni višnje ove godine je, kako su ocenili proizvođači, delimično doprineo dobar rod, za 15 do 20 odsto veći nego prošle godine.
Koliko je suša uticala na veličinu ploda i prinos oblačinske višnje?
Prerađivači tog voća tvrde da su skupi energenti i tehnologija prerade i da ne mogu više od 40 dinara da plate kilogram višanja.
Proizvođaču iz Gornje Trnave kod Topole Slađanu Đorđeviću, kao najisplativija pokazala se oblačinska sorta koja nije preterano zahtevna, prenosi RINA.
"Cena oblačinske višnje ove godine je malo viša nego prošle, bila je oko 45 dinara a sada je 60. Ko plaća radnike i plus ulaganja skoro ništa mu i ne ostaje, ko bere porodično ili plati jednog radnika kao mi, onda ostane oko 40 ili 50 dinara po kilogramu i može nešto da se zaradi, ali moglo bi biti i bolje", rekao je Slađan.
On dodaje da je ove godine prinos u njegovom višnjaru oko osam do 10 tona po hektaru.
"Kada bi otkupna cena bila bar oko 80 dinara, dobra zarada prodajom ovog voća ne bi izostala. Ali, šta je tu je, ne možemo da utičemo na to. Nadamo se nekim boljim godinama i višoj ceni", kaže ovaj voćar.
Cena šumadinke je bila viša za oko 40 dinara, i dostizala je cenu i oko 100 dinara po kilogramu jer je uglavnom plasirana na inostrano tržište.
Povezana stočna vrsta
Svinjarstvo predstavlja granu stočarstva kojoj je cilj proizvodnja i snabdevanje tržišta svinjskim mesom i drugim proizvodima. U današnje vreme posebna se pažnja posvećuje... Više [+]
Tagovi
Plantaže višanja Hranislav Stojanović Cena višnje Rod višnje Oblačinska Slađan Đorđević Šumadinka
Autor
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Damir Senjan
pre 2 dana
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
pre 2 dana
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
pre 2 dana
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
pre 5 dana
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
pre 6 dana
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
pre 1 nedelju
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.