Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Šljivina osica
  • 02.04.2025. 07:30

Bliži se napad šljivine osice: Kako zaštititi zasade?

Šteta može da iznosi i do 90 odsto. Kako sprečiti napad?

Bliži se napad šljivine osice: Kako zaštititi zasade?
Foto: Bojan Kecman
  • 164
  • 26
  • 0

Žuta šljivina osica i crna šljivina osica, Hoplocampa flava i Hoplocampa minuta, što se tiče insekata, predstavljaju najveći problem za visok prinos šljiva. Šteta može da iznosi i do 90 odsto. Kako sprečiti napad?

Vegetacija kod šljiva je i ove godine krenula ranije, odnosno, skoro u isti dan kao i prošle, što je iznenađenje imajući u vidu da je veći deo zime bilo hladno, s niskim temperaturama i snegom.

Ne dozvoliti crnu tačku na plodiću

Ali, šta je tu je, osica se probudila iz zimskog sna, a prezimljava u stadijumu pagusenice, u zemlji, odakle izlazi u martu i nakon nekoliko dana polaže jaja u dno listića poluotvorenih ili otvorenih cvetova. Kada dođe do opadanja 2/3 cveta, iz jaja izlaze larve i ubušuju se u mlade, zametnute plodove. Ako se tada ne reaguje, ­­šteta može da bude katastrofalna.

pup šljive
Napad će biti jak ako je tokom aprila, kada šljiva cveta, vreme toplo

Dolazi do pojave crne tačke na plodiću, kroz koji je ušla larva i tada je kasno da se reaguje. Svi ti plodići će da opadnu, a larva će da se pretvori u pagusenicu i spusti u zemlju sama, preko niti, ili kroz opale plodove. Zato se i kaže da obrada zemljišta, tj. freziranje u rano proleće, može da smanji napad osica.

Napad će biti jak ako je tokom aprila, kada šljiva cveta, vrijeme toplo. Spas može da bude hladno vreme tokom cvetanja, što meteorolozi najavljuju, u ovoj godini, za početak aprila. U tom slučaju, ne dolazi do razvoja jaja u larvu.

U ponudi malo sredstava za zaštitu

Kada je reč o insekticidima, svake godine izbor se sužava, jer su sve stroži evropski propisi o dozvoljenim sredstvima. Na tržištu je sužen izbor insekticida za osice tako da bi bilo najbolje da se proizvođači posavetuju sa stručnjacima za zaštitu voća.

grančica šljive
Svake godine manje sredstava za zaštitu

Ako voćar želi da koristi organska sredstva, tu su npr. belo ulje, u dozi 100 do 200 ml/10 litara vode, ili Neem ulje, litra u 100 litara vode. Naravno, postoje i ostala organska sredstva na bazi organskog ugljenika i algi, kao i začini kao što su lukovi, čili, sirće. Jedini problem sa začinima je što se brzo ispiraju kišom.


Tagovi

Žuta šljivina osica Crna šljivina osica Crna tačka na plodiću Neem ulje Pagusenica


Autor

Bojan Kecman

Više [+]

Dipl.inž.poljoprivrede Bojan Kecman specijalizovan je za integralnu i organsku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Takođe se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crvenu ribizlu.