Veliki rizik za evropsku proizvodnju citrusa gde je 600.000 ha pod ovim voćem.
Uzgajivači okupljeni u evropsko krovno udruženje poljoprivrednika Cope i Cogece alarmiraju zbog broja presretnutih uvezenih citrusa kontaminiranih štetočinama.
Evropska carina je u periodu od januara do avgusta 2023. godine presrela 33 pošiljke citrusa iz Južne Afrike koje su nosile bolest crne pegavosti koju izaziva Phyllotactic citricarpa. Istovremeno je u četiri presretanja prijavljena prisutnost lažnog moljca, Thaumatotibia leucotreta, u mandarinama i grejpfrutima koji takođe dolaze iz Južne Afrike i Izraela. Ove štetočine su značajan rizik za proizvodnju i trebalo bi da podstaknu evropske vlasti da preduzmu dalekosežnije mere.
Mali ili nikakav pad pokazuje broj presretanja serija citrusa koji nose parazite, posebno iz Južne Afrike. To je velika opasnost, jer u Evropskoj uniji ima oko 600.000 hektara površina pod citrusima. Cela ekonomija mnogih regija zavisi od lanca snabdevanja ovih voćnih vrsta. U slučaju da ovo oboljenje dođe u EU nastala bi katastrofa i za proizvođače i za cele lance snabdevanja i dovela u opasnost nabavku citrusa za potrošače.
Ramon Armengol, predsednik Cogeca-e, kaže da su za slobodnu trgovinu, ali ne žele da se uvoze štetočine u EU koje imaju potencijal da unište sve voćnjake. Evropska komisija uvodi mere za podsticanje hladnog tretmana za uvoz pomorandži, ali to bi trebalo postati obavezno za uvoz mandarina i grejpfruta prema preporuci EFSA-e.
"Žalimo zbog nekih mera koje je EU već uvela, kao što je dozvoljavanje uvoza citrusa sa bolešću crne pegavosti u industriju. To je vrlo rizično i opasno sa obzirom na to da kada se zaraženi citrusi uđu u EU, ništa ga ne sprečava da putuje dalje na evropsko unutrašnje tržište", dodao je Armengol.
Iz krovne organizacije navode da je dobrovoljna mera koju je preduzela Južna Afrika, zaustavljanja izvoza u EU nakon što završe izvoznu sezonu, beskorisna jer izvoznici nemaju više citrusa za isporuku. Ovo je sedmi put da je ta zemlja uvela ovu meru koja kulminira beskorisnim efektima koji se primenjuju samo kako bi se izbegle strože akcije EU. Poručuju da Evropsku komisiju ne treba zavaravati i treba preduzeti brze mere za zaštitu zdravlja evropskih biljaka.
Tagovi
Autorka