Pretraživanje tekstova
Poljoprivredni proizvođači često prave grešku u prvim godinama uzgoja jer sa ureom znaju da zaliju zemlju oko tek posađenih sadnica.
Borovnica će usled klimatskih promena koje ugrožavaju uzgoj jabučastog i koštičavog voća, u narednom periodu biti među najzastupljenijim voćnim vrstama. Donosi visok profit, izbegava pozne mrazeve, a i otkupna cena joj je visoka. Međutim, osetljiva je na pH vrednost zemljišta i zato bi trebalo obratiti pažnju na ishranu i navodnjavanje.
Kao i kod drugog voća i ovde bi trebalo da se obrati pažnja na nekoliko činjenica. Pre svega, u pitanju je biljka sa najprostijim korenovim sistemom. Drugim rečima, koren je najviše razvijen do dubine od 40 centimetara, a zemlja u kojoj se nalazi, mora da bude kisele reakcije (pH od 3,5 do 4,2 ), mrvičaste strukture, dobro snabdevena vodom i bez korova. Mada, dokazalo se da ovaj usev uspeva i pri pH vrednosti od pet. Dakle, pošto joj je koren plitak, lako apsorbuje hraniva i sve što se baca ili poliva oko njega.
Poljoprivredni proizvođači često prave grešku u prvim godinama uzgoja jer sa ureom znaju da zaliju zemlju oko tek posađenih sadnica. To je veliki propust jer se ovo hranivo dodaje tek u drugoj godini, a ne u prvoj, odnosno, neposredno posle sadnje. Koren je plitak i može doći do njegovog "pregorevanja" jer đubrivo sadrži 46 procenata azota.
Zato se pre same sadnje mora videti koliki je pH zemljišta? Ako je ispod pet dodaje se urea, a ako je iznad, koristi se amonijum sulfat. Najbolje je hraniva staviti pre sadnje, a ne posle nje. Nakon sađenja, u proleće poželjno je dodati 50 do 60 grama KAN-a, po jednoj sadnici jer borovnica voli azot, ali ne u velikim količinama.
Ako ste posadili ovu voćku u jesen, a na proleće dodali ureu, odnosno, zalili biljku, vrlo lako može da dođe do njenog sušenja. Kako bi koliko toliko sprečili sušenje, jedina opcija je obilnije zalivanje sadnica vodom jer se urea brzo ispira iz zemljišta. Međutim, obratite pažnju da usev nakon zalivanja ne leži u vodi jer će se tako dodatno ubrzati sušenje.
Zato se prilikom sadnje biljke stavljaju na gredice, humke, u cilju bržeg oticanja suvišne vode. Dakle, zalivajte borovnicu svaki dan, barem jednu sedmicu i pratite stanje biljke. Odsecite osušene delove pa ukoliko se sušenje ne nastavi - voćka je spašena.
Foto prilog
Tagovi
Uzgoj borovnice Đubrenje borovnice Kisela reakcija Zalivanje borovnice Urea Amonijum sulfat Plitak koren
Autor
Više [+]
Dipl.inž.poljoprivrede Bojan Kecman specijalizovan je za integralnu i organsku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Takođe se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crvenu ribizlu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Damir Senjan
pre 2 nedelje
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
pre 2 nedelje
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
pre 2 nedelje
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
pre 2 nedelje
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
pre 2 nedelje
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
pre 2 nedelje
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
pre 3 nedelje
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.