Proizvođači dunja i ove godine imaju problem sa bakterijskom paleži voća čiji je prouzrokovač Erwinia amylovora. Osim na dunjama, bolest se pojavila i u zasadima krušaka.
Ervinija (Erwinia amylovora) je najteža bolest koja se može pojaviti u zasadima jabučastog voća i vrlo je teško, kada se primete simptomi, boriti se protiv nje. Naročito u zasadima u kojima je i ranije bila prisutna, ali su kombinacijom pomotehničkih i zaštitnih mera, sačuvana stabla.
Ona je i karantinska bolest tako da, kada se pojave znaci bolesti, inspekcija često naređuje krčenje zasada.
Bolesti odgovara vlažno i toplo vreme, sa temperaturama oko 25 stepeni, u kombinaciji sa kraćim sušnim periodima. Tokom proleća, kada je kišno, bolest se skoro i ne primećuje, ali se simptomi naglo pojave čim se vreme stabilizuje i povećaju temperature.
Vreme pogoduje lisnim vašima, kako ih suzbiti i šta nikako ne smete da radite?
Siguran znak da je bolest prisutna jeste eksudat bakterije, odnosno, sluz koja služi za dalje širenje. Prenose je ptice, oprema, vetar, insekti. Patogen se širi kroz provodne sudove, a nakon par godina, kada dođe do korena, dolazi do sušenja biljaka. Listovi uvenu i liče na pastirski štap, a često se dešava da jedna strana stabla bude zaražena, a druga ne. Kasnije, celo stablo biva zahvaćeno patogenom.
Dunja je među osetljivijim voćkama na Erviniju i nije joj lako da se izbori sa njom. Mere zaštite predviđaju čestu dezinfekciju makaza kojima se seku obolele grane, 15-ak centimetara ispod zaraženih delova grana.
Primena bakarnih sredstava u zimu, kada bolest miruje, i rano u proleće pomaže u suzbijanju. Dobre rezultate postižu nova sredstva koja sadrže bakar, a deluju sistemično unutar biljaka. Takođe se, tokom vegetacije, voćke mogu prskati bakrom, ali u višestruko manjim dozama u odnosu na zimske. Najčešće je doza 60 grama u 100 litara vode, da bi se sprečila palež lišća i plodova.
Najveći probirač zemljišta među voćkama. Koja je najbolja dunja za gajenje?
Duvan otopljen u vodi dva dana i proceđen u dozi od dve litre u 10 litara vode, može da uspori napredovanje bolesti. Ipak, poslednjih godina, najbolje rezultate postiže preparat Erwix koji sadrži saprofitnu bakteriju Bacillus subtilis, sufraktin i auksine. Tretiranja se obavljaju pre cvetanja, dva puta tokom i posle cvetanja, u dozi litra Erwixa u 100 litara vode. Uz sve ovo, potrebno je dobro prihranjivati voćke kako bi bile u što boljoj kondiciji.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autor