Pretraživanje tekstova
Zasadi jabučastog voća, najviše oni u prvim godinama razvoja, mogu pretrpeti oštećenja i zbog aktivnosti glodara.
U proteklom periodu u nekim zasadima jabuke i kruške je uočeno prisustvo simptoma bakteriozne plamenjače jabučastog voća (Erwinia amylovora), upozorava Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja. Na području Beograda zasadi jabuke se nalaze u fazama od početka opadanja lišća do opalo 50 odsto listova.
U cilju smanjenja infektivnog potencijala navedenog štetnog organizma, kao i čađave pegavosti lista i krastavosti ploda jabuke (Venturia inaequalis) preporučuje se, da se, u momentu kada opadne 70 odsto lisne mase sprovede tretman nekim od fungicida na bazi bakra. Primenjuje se bakar-hidroksid, bakar-oksid, bakar-oksihlorid ili bakar-sulfat trobazni.
Kako smo ranije pisali, čest uzrok pojave ervinije je i rezidba, odnosno, kada se pojave simptomi malo koji voćar dezinfikuje makaze nakon svakog reza ili nakon nekoliko rezova, zbog čega dolazi do širenja na ostatak krošnje. Vetar i kiša takođe prenose bakteriju na druga stabla. Osim lisnih vaši, svi ostali insekti koji lete, takođe i ptice, prenosioci su ervinije.
"Osim hemijskih mera zaštite predlaže se da se obavi orezivanje i uklanjanje obolelih i polomljenih grana. Veoma je dobro ukloniti i uništiti opalo lišće, zaostale inficirane plodove, zato što su to mesta prezimljavanja navedenih patogena", navode iz PIS.
Zasadi jabučastog voća, najviše oni u prvim godinama razvoja, mogu pretrpeti oštećenja i zbog aktivnosti glodara. Suzbijanje se preporučuje kod utvrđivanja brojnosti glodara u II kategoriji, a to je 10-50 aktivnih rupa po ha poljskog miša i 10-500 aktivnih rupa po ha poljske voluharice, nekim od preparata na bazi cink-fosfida. Aktivne rupe, nakon tretmana treba zatrpati, da ne bi došlo do trovanja divljači.
Izvori
Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja
Tagovi
Erwinia amylovora Ervinija Čađava pegavost Krastavost ploda PIS Glodari u zasadima voća
Autorka
Više [+]
Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Ekološki pokret Marš sa Drine i nemačka nevladina organizacija Green Legal Impact objavili su da su Evropskoj komisiji i članovima Odbora za kritične sirovine uputili žalbu na projekat Jadar za otvaranje rudnika litijuma kod Loznice koji pl... Više [+]
Ekološki pokret Marš sa Drine i nemačka nevladina organizacija Green Legal Impact objavili su da su Evropskoj komisiji i članovima Odbora za kritične sirovine uputili žalbu na projekat Jadar za otvaranje rudnika litijuma kod Loznice koji planira kompanija Rio Tinto. Rio Sava Exploration je status strateškog projekta po Zakonu EU o kritičnim sirovinama tražila za planirani rudnik litijuma i bora u dolini reke Jadar kod Loznice. Ovaj projekat ne bi trebalo da dobije strateški status iz pravnih, ekoloških, društvenih i političkih razloga, navele su te dve nevladine organizacije u saopštenju. Predlog projekta koji je dostavljen na procenu uticaja na životnu sredinu sada je u fazi utvrđivanja opsega. #projekatjadar