Pretraživanje tekstova
Tradicionalni lideri na tržištu svežeg voća, poput banana, agruma i jabuka, sve se više suočavaju s konkurencijom premium segmenta, stoji u najnovijem izveštaju Trend Report 2025 sajma Fruit Logistica
Bez obzira na okolnosti, potražnja za uvoznim voćem neće prestati, čak ni na velikim i zrelim tržištima poput Severne Amerike i Euvope, stoji u najnovijem izveštaju Trend Report 2025 sajma Fruit Logistica, najvažnijeg u sektoru svežeg voća i povrća.
"Širom sveta lanci snabdevanja se brzo razvijaju. Kako se očekivanja potrošača razvijaju, trgovinski tokovi postaju sve manje predvidljivi. Nije isto kao pre deset godina", izjavio je urednik izveštaja i generalni direktor Fruitnet Europe, Majk Nouls.
Kaže, međunarodna trgovina svežim voćem i povrćem globalno je i promenljivo tržište vredno više od 230 milijardi dolara (oko 216 mlrd. evra).
Banane, agrumi i jabuke - tradicionalni lideri na tržištu svežeg voća, sve se više suočavaju sa konkurencijom premium segmenta voća.
"Glavni trend za 2025. je sve veća prisutnost bobičastog i tropskog voća uz tradicionalno poput banana i jabuka u globalnoj korpi sa voćem", otkriva globalni strateg za sveže proizvode pri Rabobank Research Food & Agribusiness, Sindi van Rijsvik.
Kao jedna od ključnih promena na tržištu, navode, je uspon Meksika kao izvoznika zbog sve veće potražnje za avokadom i bobičastim voćem u SAD-u. Slično tome, Peru je značajno povećao izvoz bobičastog voća, avokada i stonog grožđa u Evropu i SAD.
Poseban trend je rast tržišta Tajlanda, zahvaljujući velikoj potražnji za tropskim voćem durianom u Kini, što je njegovu trgovinu lansiralo na prvo mesto svežeg voća na svetu. Naime, za pet godina Tajland je po vrednosti ovog izvoza nadmašio Italiju, Ekvador, Južnoafričku Republiku, Vijetnam, Peru i Tursku.
Durian se istakao kao najveći dobitnik u izvozu svežeg voća, sa vrednošću od 4,8 milijardi dolara (oko 4.52 mild. evra) prošle godine, što je 3,2 mild. dolara (oko 3 mild. evra) više nego 2018. Uz prosečan godišnji rast od 24,8 odsto, više od 80 odsto ga se izveze u Kinu.
Na drugom mestu su borovnice, zahvaljujući snažnom porastu prodaje od 2018. do danas, dok paradajz zauzima treće mesto. Iako banane beleže skroman rast od 1,1 odsto godišnje, paradajz raste brže, sa prosječnom stopom od 3,7 odsto. Među top 10 proizvoda sa najvećim rastom izvozne vrednosti nalaze se još i avokado, paprike, luk, mandarine, trešnje, krastavci i jagode.
Za Evropu se očekuje nastavak oslanjanja na uvoz tropskih i sezonskih proizvoda, posebno voća, što predstavlja priliku za inostrane dobavljače. Sa druge strane, većina povrća koje se konzumira u Evropi i dalje će se uzgajati unutar kontinenta i distribuirati među susedima.
Povrće iz staklenika, poput paradajza, paprika i krastavaca, dugo je bilo ključni izvozni proizvod unutar EU. Ipak, poslednjih godina izvoz iz Španije i Holandije stagnira, a kod paradajza beleži i pad. Na to su uticali faktori poput visokih troškova energije, ograničene dostupnosti radne snage, ekstremnih vremenskih uslova i smanjenog snabdevanja vodom.
Zemlje Bliskog istoka i Severne Afrike (MENA region) poslednjih godina uspešno koriste svoje komparativne prednosti kao dobavljači svežih proizvoda za Evropu. Turska, Izrael, Maroko i Egipat čine 97 odsto ovog izvoza, navodi analitičar Vejn Provs iz Fresh Intelligence.
Turska je 2023. isporučila gotovo 571.000 tona svežeg voća u Evropu, što čini 17 odsto njenog ukupnog izvoza. Maroko je iste godine poslao 630.000 t, što je 65 odsto njegovog ukupnog izvoza. Egipat beleži godišnji rast izvoza od 11,7 odsto, čime je nadmašio Peru (10,5 odsto). Uticaj rata na Bliskom istoku na izraelsko snabdevanje Evrope još nije moguće proceniti.
Uprkos ruskoj invaziji i ogromnim izazovima poput narušene logistike, nedostatka radne snage i vozača, kao i blokada na granicama, Ukrajina je uspela da poveća izvoz voća, naveo je Oleksandr Ukrainets sa platforme EastFruit. Prema Global Trade Trackeru, prihodi od izvoza svežeg i zamrznutog voća porasli su za četiri odsto u 2023. u odnosu na prethodnu godinu i za 12 odsto u odnosu na 2021.
Tagovi
FRUIT LOGISTICA Trend Report 2025 Izvoz voća Tržište voća i povrća Uzgoj duriana Uzgoj borovnica Evropa Uzgoj paradajza Trgovina svežim voćem i povrćem
Autor
Više [+]
Magistar novinarstva s iskustvom rada u domaćim i stranim medijima, ljubitelj prirode.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
pre 2 nedelje
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
pre 2 nedelje
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
pre 2 nedelje
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
pre 2 nedelje
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.