Pretraživanje tekstova
Voćari su počeli da orezuju voće, a među njima i jabuke. U starijim zasadima, takozvane kape, odnosno, vrhovi krošanja plantažnih jabuka, višegodišnjim rezanjem postaju leglo za spore gljivica i jaja štetočina, zbog čega je borba protiv njih u narednoj vegetaciji, dosta teža.
Iako su mnoga stabla na dohvat ruke, ako su se godinama ostavljali rezovi pri vrhu, došlo je do formiranja kapa koje predstavljaju skup jakih, uspravnih letorasta, koji zasenjuju donji deo stabla i uskraćuju ga za hranjljive materije.
Isto tako, dolazi do slabijeg formiranja rodnih pupoljaka za narednu vegetaciju, a pritisak bolesti i štetočina, postaje veći i teži za njihovo uspešno suzbijanje.
Ako se na takvim stablima odradi rezidba u smislu rezanja mladara s ostavljenim čepovima, doći će do jakog rasta letorasta u narednoj sezoni, naročito ako se naredne godine ne uradi letnja rezidba. A, malo koji voćar je radi, jer je, pre svega, skupa na većim površinama, iako smanjuje vreme potrebno za odrađivanje naredne zimske rezidbe.
Što je stablo starije, sve je deblje u gornjem delu i potrebno ga je spustiti motornom testerom na jednu bočnu granu.
Tagovi
Zimska rezidba Kape na vrhovima stabala Bočna grana Plantažne jabuke Letnja rezidba
Autor
Više [+]
Dipl.inž.poljoprivrede Bojan Kecman specijalizovan je za integralnu i organsku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Takođe se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crvenu ribizlu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Ni nakon godinu dana od kako je u atarima sela Nakova kod Kikinde stradalo preko 1.000 ptica, ovaj slučaj najmasovnijeg trovanja ptica u Evropi ne samo da nije dobio sudski epilog, već je javnost uskraćena i za saznanja o rezultatima analiz... Više [+]
Ni nakon godinu dana od kako je u atarima sela Nakova kod Kikinde stradalo preko 1.000 ptica, ovaj slučaj najmasovnijeg trovanja ptica u Evropi ne samo da nije dobio sudski epilog, već je javnost uskraćena i za saznanja o rezultatima analiza uginuća i istrage. Kao logična posledica nekažnjavanja ovakvih zločina, ova godina je započela talasom trovanja u kojima je Srbija ostala bez jedinki brojnih zaštićenih i strogo zaštićenih ptičjih vrsta. U poslednja dva meseca, kako navode iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, u 10 različitih slučajeva, nastradalo je 19 jedinki retkih, ugroženih i strogo zaštićenih ptica grabljivica. Sve okolnosti uginuća ptica ukazuju na trovanje. #trovanjeptica
Foto: Društvo za zaštitu i proučivanje ptica Srbije