Pretraživanje tekstova
Na području Srbije registruje se aktivnost treće generacije jabukinog smotavca (Carpocapsa pomonella).
Proizvodni zasadi jabuka se, u zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, nalaze u različitim fazama razvoja plodova i sazrevanja. Na području Srbije registruje se aktivnost treće generacije jabukinog smotavca (Carpocapsa pomonella). U regionima Jagodine, Kikinde, Kragujevca, Kraljeva, Mladenovca, Niša, Novog Sada, Pančeva, Rume i Sente započelo je piljenje larvi, beleži Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja.
U ostalim regionima ovaj biološki događaj se očekuje za dva do sedam dana.
Podsetimo, smotavac je tamno smeđi leptir sa tamnom poprečnom prugom na prednjim krilima zbog koje ga je lako poznati. Aktivan je noću, a danju je skriven ispod lišća ili grančica. Rasprostranjen je u svim krajevima gde se jabuka gaji. U našim uslovima ima dve generacije godišnje, a ponekad i treću.
Takođe, u pojedinim zasadima jabuka registruje se prisustvo grinja: običnog paučinara (Tetranychus urticae) i crvene voćne grinje (Panonychus ulmi). Vremenski uslovi u kojima se trenutno odvija proizvodnja i koji su pred nama veoma su povoljni za razvoj ovih štetočina.
Sa ciljem sprečavanja ubušivanja larvi jabukinog smotavca u plodove i nastanka šteta usled ishrane grinja, proizvođačima se preporučuje primena insekticida na bazi aktivne materije hlornatraniliprol+abamektin u koncentraciji 0,075-0,11% sa karencom od 14 dana.
U zasadima gde se ne utvrdi prisustvo grinja, a kod ranog sortimenta, za suzbijanje jabukinog smotavca je moguća primena nekog od sledećih insekticida sa kratkom karencom, poput cijantraniliprola (0,06%, 14 dana), indoksakarba (0,5 l/ha, sedam dana), emamektin benzoata (0,25-0,3%, sedam dana).
U fazama sazrevanja plodova jabuku treba zaštititi od skladišnih bolesti - čađave krastavosti plodova (Venturia inaequalis), smeđe ili mrke truleži plodova (Monilinia fructigena), gorke truleži plodova (Colletotrichum gleosporoides), meke truleži plodova (Penicillium spp.) i drugih.
Sa ciljem zaštite plodova od skladišnih patogena kod sorti koje se nalaze u fazama sazrevanja, preporučuje se primena nekog od navedenih fungicida, na bazi: trifloksistrobina (150 g/ha, 14 dana), tebukonazol+fluopirama (0,075%, 14 dana), boskalid+piraklostrobina (0,8 kg/ha, sedam dana).
U zasadima u kojima je berba u toku ili se uskoro očekuje, ne preporučuje se primena hemijskih mera zaštite.
Izvori
Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja
Tagovi
Čađava krastavost Jabukin smotavaca Štetočine jabuke Bolesti jabuke Prognozno-izveštajna služba
Autorka
Više [+]
Diplomirani novinar specijalizovan za agro novinarstvo. U poslu i životu vodi se Ničeovom formulom sreće: jedno "da", jedno "ne", jedna prava linija, jedan cilj...
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Na ovoj fotografiji koju Vam šaljem na konkurs se vidi da i mladji naraštaj u porodici nastavlja sa uzgojom krava na porodičnoj farmi ! #RuralFoto#selo
Milovan Vucicevic
pre 5 dana
Poštovana Iljana ,Hvala Vam na lajku ! Poštovana Iljana ,Hvala Vam na lajku !
Milovan Vucicevic
pre 5 dana
Poštovana Iljana ,Hvala Vam na lajku ! Poštovana Iljana ,Hvala Vam na lajku !
Milovan Vucicevic
pre 6 dana
Poštovana Leticija, Hvala Vam na lajku ! Poštovana Leticija, Hvala Vam na lajku !
Milovan Vucicevic
pre 6 dana
Poštovana Gordana ,Hvala Vam na lajku! Poštovana Gordana ,Hvala Vam na lajku!