Kanap ne mora da bude uvek na stablu zato što posle dva do tri meseca, grana dolazi u željeni položaj, tj. ugao koji bi za šljivu trebalo da iznosi 60 stepeni, a za jabuku i krušku, 90 stepeni.
Mnogi voćari pogrešno vežu kanap za stablo ili grane voćaka tokom povijanja grana zbog čega dolazi do zastoja u rastu biljaka. Proleće i leto idealan su period za stavljanje čačkalica i savijanje grana tegovima, žicom, povijačima ili kanapom. Grane su tada pune soka i lako se savijaju što omogućava lakše dovođenje u položaj koji će za rezultat da ima bolju diferencijaciju rodnih pupoljaka.
Međutim, mnogi voćari, a naročito oni koji imaju manje stabala, tzv. vikendaši, prave grešku tako što, ako za savijanje grana, koriste kanap, isti previše zategnu oko grane ili debla. Zašto to nije dobro?
Kanap će da se useče u koru stabla koja će, posle nekog vremena, da pređe preko nje, ali će na tom mestu gde se kanap usekao, stablo ili grana da budu tanji, što će, u slučaju opterećenja rodom ili udara jakih vetrova, dovesti do njihovog lomljenja, a time i propadanja voćaka.
Isto tako, dolazi do slabijeg rasta biljke, a često se grane, naročito jače, bočne, koje bi trebalo da nose rod, slabije razvijaju, pa i suše.
Da se to ne bi desilo mora da se pravi tzv. bunar petlja. To znači da se, kada se kanap veže za granu, ostavi malo praznog prostora između kanapa i grane, da bi grana mogla nesmetano da se razvija, odnosno, deblja. Isto je i sa stablom. Drugim rečima, ostavljanjem praznog prostora, voćka može da diše.
Još jedan problem koji može da napravi suviše jako zatezanje kanapa jeste i pojačan rast izdanaka iz zemlje, odnosno, spavajućih pupoljaka koji se nalaze ispod ili iznad spojnog mesta, odnosno kalema.
Izdanci vremenom postaju sve deblji i viši i iscrpljuju biljku, tj. bespotrebno troše hraniva koja bi dobrodošla ostalim delovima biljke koja bi ih potrošila na listanje, cvetanje i formiranje plodova. Izdanci se najviše formiraju na šljivama i kruškama zbog podloga na koje se kaleme, džanariku i divlju krušku.
Zato, barem dva puta godišnje, ako je godina povoljna što se tiče padavina, trebalo bi seći izdanke, a ako se odlučite za savijanje grana uz pomoć kanapa, obratite pažnju da ih ne vežete skroz uz granu ili deblo, jer će doći do problema. Kanap ne mora da bude uvek na stablu zato što posle dva do tri meseca, grana dolazi u željeni položaj, tj. ugao koji bi za šljivu trebalo da iznosi 60 stepeni, a za jabuku i krušku, 90 stepeni.
Tagovi
Autor