Ovu sortu kruške zovu jesenja viljamovka. Nažalost, nije mnogo zastupljena u našim područjima.
Plod Pakams kruške dostiže težinu od oko 250 grama, ako se ispoštuju uslovi u vidu dobre ishrane stabala, kao i zaštita. U zasadima se najviše pojavljuje kao oprašivač za Viljamovku od koje je i nastala, a drugi roditelj joj je sorta bel.
Kada je reč o rezidbi na stablu bi trebalo da se ostavi više grana u donjoj zoni krošnje, a prema vrhu stabla, širina se smanjuje i mogu da se ostave dve malo jače trogodišnje grane na kojima se nalaze rodni pupoljci ili nekoliko dvogodišnjih i jednogodišnjih grana sa kratkim, kopljastim izraštajima. Pupoljci su šiljatiji u odnosu na one na viljamovci. Rezači često imaju problem u godini poslije nerodne godine jer se na stablu pojavljuje mnogo veći broj rodnih od lisnih pupoljaka.
Zašto treba ostaviti širu donju zonu stabla? Kruške mogu da nose više plodova u donjoj zoni, ako su na podlozi sejanac i treba je opteretiti rodom. U donjoj zoni poželjno je ostaviti i jednogodišnjih i dvogodišnjih grana, a većinu grana, starijih od četiri godine, potrebno je orezati, kako bi mogli da izrastu novi prirasti. Tako je i sa sortom Pakams.
Ona počinje da rađa već u trećoj godini. Stablo nije previše jako i visoko. Relativno dobro podnosi mrazeve, plodovi su krupni i dosta je otporna na čađavu krastavost. Ako se obavi kvalitetna prihrana, letnja i korektivna zimska rezidba, rod po stablu je veliki.
Kora joj je glatka, plod podseća na viljamovku. Meso joj je slatko nakiselo i sadrži kamene ćelije zbog čega se u mesu ploda pojavljuju tvrđe zone. Međutim, zbog dobrog ukusa, popularna je kod potrošača, a posebno zbog toga što u vreme njenog sazrevanja, što je početkom oktobra, nema mnogo ostalih sorti na tržištu.
Interesantno je da ovu sortu dosta voli rusko tržište zbog čega bi njen uzgoj mogao da bude više interesantan za voćare. Pošto sazreva u periodu kad i abate fetel. Sa ovom i sortom konferans, koja je takođe popularna kod Rusa, mogla bi da bude izvozni adut za ovo tržište. Pakams dugo može da stoji i u hladnjači. Čak do pet meseci.
Fotografija ploda (WikimediaCommons/Xth-Floor) korištena u grafici naslovne fotografije podliježe Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license.
Tagovi
Autor