Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Zaštita krušaka
  • 15.05.2025. 07:30

Kako se rešiti osice i cigaraša?

Svake godine, nakon cvetanja, ako u zasadima krušaka nisu sprovedene zaštitne mere, može doći do napada kruškine osice i cigaraša, štetočina koje mogu da pričine određenu štetu, ali ne veliku, za razliku od kruškine buve. Kako ih se rešiti?

Kako se rešiti osice i cigaraša?
Foto: Bojan Kecman
  • 53
  • 58
  • 0

Ni oku nije lepo da vidi kada se na stablima krušaka vidi poneki umotan, smeđe boje, list, ili vrh grančice koji je povijen nadole, pa liči na simptom napada bakteriozne plamenjače.

Cigaraš uvija listove

Cigaraš, Byctiscus betulae, je tvrdokrilac s dužim rilom plave ili zelene boje koji oštećuje pupoljke i peteljku lista koju uvija i u nju polaže jaja. Minimalno nekoliko listova, kada se umota, dobije se smotuljak koji, gubitkom hlorofila, dobija tamno-smeđu boju.

Larve se hrane listom i odlaze u zemlju kada završe razvoj. Štetočina ima jednu generaciju godišnje, a suzbijanje se obavlja pre otvaranja pupoljaka bakarnim sredstvima, u manjoj dozi, ili nekim od registrovanih insekticida, o čemu se treba konsultovati sa stručnjacima za zaštitu bilja.

gančica kruške
Kruškina osica pri vrhu mlade grančice pravi dve do tri rupice

Napad cigaraša poklapa se sa napadom kruškine osice, Janus compressus. Odrasli imago je žuto-crvene boje, dužine veće od jednog centimetra, a pojavljuje se početkom maja. Na mlade grančice, pri vrhu, pravi dve do tri rupice i polaže jaja koja sisaju sokove zbog čega dolazi do uvijanja izdanka nadole. Larve su bele boje. Simptomi napada podsećaju na bakterioznu plamenjaču samo što kod plamenjače sporije dolazi do sušenja listova i prelaska u smeđu boju.

Prskati posle cvetanja

Što se tiče suzbijanja, nema velikih problema u praksi. Prvo prskanje nakon cvetanja trebalo bi da reši odrasle oblike, a ako se i pojave simptomi uboda na izdancima, šteta, generalno gledajući, nije velika jer ne dolazi do otpadanja plodova. O izboru sredstava, takođe, treba se konsultovati sa stručnjacima.

oštećen list kruške
Nema mesta za paniku, novi talas rasta lista zameniće otpale

Biološke mere borbe podrazumevaju upotrebu Neem ulja, koje deluje kao repelent ili inhibitor hranjenja larvi, kao i sredstava na bazi algi, te organskog azota ili ugljenika.

U manjim zasadima mogu pomoći začini kao što su beli luk, cimet, biber, kurkuma i sirće.

U svakom slučaju, nije strašno ako se pojave simptomi ove dve štetočine, mada cigaraš može da nagrize plodove i ošteti određeni procenat plodova. Ne treba strahovati i dizati paniku jer novi talas rasta lista zameniće otpale listove.


Tagovi

Cigaraš Kruškina osica Bakteriozna plamenjača Neem ulje Repelent Tvrdokrilac


Autor

Bojan Kecman

Više [+]

Dipl.inž.poljoprivrede Bojan Kecman specijalizovan je za integralnu i organsku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Takođe se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crvenu ribizlu.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Opštinu Topola u popodnevnim časovima pogodilo je nevreme praćeno gradom. Veću štetu pretrpela su sela Rajkovac, Zagorica i Ovsište a oštećene su tek iznikle povrtarske kulture, voće i rataski usevi.