Pretraživanje tekstova
Veće greške se prave upravo pri rezidbi debljih grana. Postoji nekoliko pravila kako to najbolje napraviti da bi rana što pre zacelila.
Krajnje je vreme za rezidbu, a kod debljih grana potreban je poseban oprez jer se propusti teško mogu popraviti ako se u krošnji naprave velike rane, upozorava prof.dr.sc. Ivo Miljković, poznati agronom i veliki stručnjak u svojoj knjizi Opšte voćarstvo.
Veće greške se prave upravo pri rezidbi debljih grana pa taj problem treba bolje upoznati.
"Najbolje je da se najpre zareže sa donje strane grane na većoj udaljenosti, 10 do 15 centimetara od mesta njenog izbijanja, a zatim se grana reže s gornje strane na mestu koje je za to određeno", pojašnjava uz prikaz u crtežu pri čemu je gornji, "a" crtež pravilan, a donji "b" i "c" nepravilan rez.
Pritom valja paziti da rana bude što manja da bi brže i bolje zarasla. Miljković ističe da je posebno važno da se grana odstrani tako da s donje strane ostane lagano ispupčenje, koje obezbeđuje zaceljivanje rane. Dakle, kada na proleće počne vegetacija, tj. kolanje sokova, tada se rezervna hraniva, koja su bila pohranjena u debljem korenju, korenovu vratu i deblu, kreću uzlaznim tokom prema vrhovima. Idući prema njima, skreću prema granama sa donje strane, pa tako i na mesto odstranjivanja deblje grane, gde je ostalo malo ispupčenje (tri do četiri centimetra).
Dakle, hrana skreće i u taj zaostali deo i potpomaže stvaranje kalusa (zaštitnog sloja), pa rana brže i bolje zaceli.
Ovaj stručnjak upozorava da ne valja prikraćivati, odnosno rezati deblje grane na štrljak ili tzv. tkrlju jer tada rana ne zaceli dobro, pa na mestu preseka počinje truljenje. Kada je ostavljen deo deblje grane u obliku štrklja (crtež 78 c), hrana uzlaznim tokom ne skreće tako daleko, odnosno do udaljene rane.
"No, nije pravilno odrezati je ni posve ravno, na mestu njihova izbijanja, odvajanja iz još debljih skeletnih grana jer i u tom slučaju rane teže zacele", piše on, a što je prikazano u crtežu 78 c.
Nakon rezanja debljih grana, površina je zupcima testere na presecima jako nagnječena pa je otežana regeneracija ćelija i razvitak kalusa. Zbog toga treba ranu zagladiti oštrim voćarskim nožem (hipom), koji radi na potez, a zatim premazati voćarskim voskom ili kambisanom, santarom itd., kako je prikazano na donjem crtežu.
"Glatki preseci izvedeni oštrim alatom brže i bolje zacele. Ćelije se brže obnove jer nisu jače nagnječene", naglašava profesor uz zaključak da vosak služi da zaštiti voćku od suvišne vlage i napada gljiva truležnica, dok se ne oblikuje zaštitni pokrov (kalus).
Tagovi
Rezidba Deblje grane Ivo Miljković Ostaviti ispupčenje Kako rezati Voćarski nož Vosak
Autorka
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
🟢 RIJETKO VIĐEN PRIZOR IZ PRIRODE! Kod šume u blizini Srednje Lipnice pronađena je velika zelena gusjenica sfinge – dugačka i neobična, ali potpuno bezopasna. Rijetko se može vidjeti ovako krupan primjerak! 🦋 Nakon preobražaja iz ove gusj... Više [+]
🟢 RIJETKO VIĐEN PRIZOR IZ PRIRODE!
Kod šume u blizini Srednje Lipnice pronađena je velika zelena gusjenica sfinge – dugačka i neobična, ali potpuno bezopasna. Rijetko se može vidjeti ovako krupan primjerak!
🦋 Nakon preobražaja iz ove gusjenice izlazi noćni leptir "Jetrenka sfinge", krilat div sa rasponom krila oko 10 cm. Prepoznatljiv je po plavo-crnim poljima na donjim krilima i snažnom tijelu.
Ova vrsta je rijetka i izuzetno korisna za prirodni balans.
📸 Podijelio sam ovo jer vjerujem da malo nas zna da ovako nešto postoji u našim krajevima.
Ako je i ti nekad vidiš – ne diraj, ne ubijaj – samo posmatraj!
#Priroda #Sfinga #Gusjenica #Leptir #Bosna #RijetkiPrizori #Lipnica
Selma Mujić
pre 1 nedelju
Lajk, ali ne bih preživjela da ga sretnem :D fobija Lajk, ali ne bih preživjela da ga sretnem :D fobija