Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Monilia fructigena
  • 01.10.2024. 14:00

Kako sprečiti truljenje plodova jabuka?

Do zaraze dolazi u slučaju oštećenja na pokožici plodova, bilo zbog mehaničkih oštećenja ili onih koje izazivaju insekti. Ubod voćne ose ili stenice, u kombinaciji sa vlagom, može dovesti do truljenja.

Foto: Bojan Kecman
  • 101
  • 14
  • 0

Poslednje kiše usporile su berbu jabuka. Zbog povećane vlažnosti dolazi i do pojave truljenja zrelih plodova jabuka. Prouzrokovač je gljivica Monilia fructigena koja može da pričini veliku štetu u zasadima.

Poželjna je letnja rezidba

Patogenu odgovara vlažnost kombinovana sa čestim promenama toplog i hladnog vremena. Do truljenja dolazi naročito u unutrašnjosti krošnje koja nije prozračna, odnosno, u slučaju odsustva letnje rezidbe. Nije dobro đubriti voćke s većom količinom azotnih đubriva, naročito s KAN-om, jer se dešava da mnogi proizvođači njim prihranjuju voćke i dva puta tokom vegetacije.

Do zaraze dolazi u slučaju oštećenja na pokožici plodova, bilo zbog mehaničkih oštećenja ili onih koje izazivaju insekti. Ubod voćne ose ili stenice, u kombinaciji sa vlagom, može dovesti do truljenja plodova.

Najbolje bi bilo da se iznesu van voćnjaka

Najgore za proizvođače je kad su napadnuti veći plodovi koji se više traže na tržištu. Idealna temperature su oko 20oC. Gljivica prezimljava u zaraženim, opalim, mumificiranim plodovima koji ostaju u krošnjama, ako se ne skinu.

Najbolje bi bilo da se iznesu van voćnjaka jer se spore šire na proleće i ako su plodovi, tokom zime, ostali na zemlji. Isto tako, patogen prezimljava na granama.

Koncentrični krugovi sa belim sporama

Početni simptomi su sitne smeđe pege na pokožici, koje se vremenom šire i prelaze na zdrave plodove, naročito na one s kojima se dodiruju. Postaju i vodenaste, tkivo omekša i nakon nekog vremena pojavljuju se koncentrični krugovi sa belim sporama gljivice. Kompletan plod biva zahvaćen i on predstavlja izvor zaraze za ostale plodove.

Pošto gljivica napada plodove u završnim fazama rasta mora se voditi računa o sredstvima koja se koriste za zaštitu. Obavezno se konsultovati sa zaštitarom oko izbora aktivnih materija koje imaju kraću karencu, a koliko je bolest opasna, govori i to što se širi i u skladištima.

Ovakav plod predstavlja izvor zaraze

Monilia će biti još veći izazov u narednom periodu jer će se svake godine smanjivati broj odobrenih sredstava za zaštitu biljaka.

Obavezna upotreba bakra

U jesen i u proleće, pred otvaranje pupoljaka, potrebno je da se obave tretmani bakarnim preparatima, najbolje na bazi bakar-hidroksida, jer je otporniji na ispiranje i kako bi se sprečila infekcija u ranim fazama vegetacije.

Tokom vegetacije, ako padavine ne dozvole redovnu zaštitu s fungicidima, dvadesetak dana pre berbe, mogu se koristiti sredstva kao što su soda bikarbona, beli i crveni luk, čili paprika, cimet i slično. Prave se kombinacije ovih sredstava, a takođe pomažu i sredstva na bazi algi, naročito ona koja u sebi sadrže jod.


Tagovi

Monilia fructigena Truljenje plodova jabuka Bakar hidroksid Jod Alge Spore Pokožica Letnja rezidba


Autor

Bojan Kecman

Više [+]

Dipl.inž.poljoprivrede Bojan Kecman specijalizovan je za integralnu i organsku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Takođe se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crvenu ribizlu.