Pretraživanje tekstova
Vreme je za kalemljenje na spavajući pupoljak. Kaleme se koštičave voćne vrste, a potom i jabučaste.
Kalemljenje na spavajući pupoljak naziva se tako, jer umetnuti pupoljak pitome voćke "prespava" zimu, odnosno kreće tek u proleće naredne godine.
Pre kalemljenja je važno da pripremiti podloge i kalem grančice, odnosno da odsečete bočne grančice do visine kalemljenja. Obavezno uklonite lišća sa kalem-grančica i to odmah po njihovom skidanju, a ostavite oko trećina lisne drške.
Obezbedite voćarske makaze ili nož kresač za pripremu podloga. Potom, kalemarski nož, kojim se zaseca kora na podlozi. Poseban dodatak, sa tupe strane noža, je onaj kojim se odvaja kora, kako bi li se ubacio pupoljak. Vezivni materijal su kalemarske gumice ili kalemarske trake, od tankog najlona.
Dve nedelje pre kalemljenja proverite da li se kora na podlogama lako odvaja. Ako se to ne dešava, obavezno zalijte podloge, jer će u suprotnom rizikujemo da imamo slab procenat prijema kalemljenja.rezultat kalemljena biti slab.
Pri kalemljenju je potrebno voditi računa o debljini podloge i grančice sa koje se skida pupoljak. Koristiti pupoljke sa kalem-grančica slične debljine, jer je bolje prijanjanje pupoljka sa podlogom i bolje srašćivanje.
Važno je da kalemljenje obavite na vreme, a u našem podneblju to je do polovine septembra. Prvo se kaleme bademi, kajsije i šljive, potom kruške, trešnje i višnje, pa breskve. Zatim se kaleme jabuke i dunje.
Video: misoo83
Foto: Print Screen / YouTube
Izvori
Tagovi
Kalem Koštičavo voće Jabučasto voće Materijal za kalemljenje
Autorka
Više [+]
Urednik portala, diplomirani novinar i ljubitelj prirode. Omiljena izreka: Ko sme taj može, ko ne zna za strah, taj ide napred.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!