Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Kruškin cvetojed
  • 16.09.2024. 09:00

Kruškin cvetojed sada kreće u napad. Kako ga prepoznati i suzbiti?

Ukoliko u septembru i oktobru cvetojed u pupoljcima položili po jedno jaje, na proleće ovi cvetni pupoljci ne kreću.

Foto: AK grafika
  • 188
  • 41
  • 0

Kruškin cvetojed (Anthonomus pyri) značajna je štetočina, jer može uništiti i do 70 odsto cvetova. Ukoliko u septembru i oktobru cvetojed u pupoljcima položili po jedno jaje, na proleće ovi cvetni pupoljci ne kreću. Specifična je vrsta rilaša i rasprostranjena je svugde gde se gaji kruška, a ovo voće mu je i jedini domaćin.

Dužine je oko pet do sedam milimetara, a boja tela mu je mrko-crvena. Veoma je sličan, zbog boje i veličine, cvetojedu jabuke. Razlikuju se po položaju svetle pruge na pokriocima koja je kod kruškinog cvetojeda ravna (poprečna), dok kod jabučnog cvetojeda u vidu slova "V".

Larva je prljavo-bela i nema noge. Dužine je oko 3,5 mm. Lutka je svetlo žute boje. Jaja su bele boje i ovalnog oblika. Dužina im je 0,8 mm, dok je širina 0,6 mm.

Aktivira se posle letnje pauze

Ova štetočina ima jednu generaciju godišnje, prezimljava u stadijumu jajeta ili tek ispiljene larve u pupoljcima kruške. Odrasli insekti počinju da se javljaju u "normalnim" godinama od sredine maja, pa do sredine juna. Posle kraće dopunske ishrane na mladim letorastima povlače se na skrovita mesta na letnju dijapauzu do jeseni.

Dobre i loše komšije kruške

Nakon toga, odrasle jedinke javljaju se u jesen, obično sredinom septembra ili u drugoj polovini septembra do polovine oktobra. Tada se dopunski hrane, a zatim dolazi do parenja i polaganja jaja u cvetne pupoljke tako što izbuše otvor na gornjem delu pupoljka i u osnovi polože po jedno jaje.

Kako prepoznati simptome?

Praktično, odrasli cvetojed izgriza pupoljke već u jesen, u septembru i oktobru, odlažući najčešće po jedno jaje u svaki pupoljak. Iz jaja se pile larve koje se hrane tkivom cvetnog pupoljka i na taj način unište nekoliko cvetova - čitavu cvetnu ložu.

Posle letnje pauze, na jesen napada pupoljke (foto: Bojan Kecman)

Tokom jeseni se pili manji broj larvi, masovno piljenje je u februaru. Na jesen, simptomi prisustva kruškinog cvetojeda u zasadu su mali otvori na pupoljcima, mesta polaganja jaja, a u proleće se cvetni pupoljci ne otvaraju i polako se suše.

Kako zaštiti voćnjak?

U  dobro negovanim zasadima kruške, pojava ove štetočine  je retka. Ukoliko se pojavi, ako je konstatovana štetnost u prethodnoj godini, suzbijanje se obavlja u jesen kada insekti dolaze na stabla i pre nego što počnu polaganje jaja.

Prskanje se obavlja pre odlaganja jaja, u septembru i oktobru, ukoliko je u proleće primećena veća šteta u voćnjaku. Tretman se izvodi posle berbe. Tretiranja su moguća i sredinom maja, odnosno sa izlaskom odraslog cvetojeda iz pupoljka, prilikom njegove dopunske ishrane, ali su tada štete već načinjene.

Kako utvrditi prisustvo štetočina da bi se zimskim i ranoprolećnim tretmanima suzbili?

Najčešće, da bi se kruška zaštitila od navedene štetočine, prska se jednom - sredinom ili krajem septembra. U zapuštenim voćnjacima, tretman treba ponoviti za nedelju dana.

S obzirom na to da kruškin cvetojed ima jednu generaciju godišnje dovoljno je jedno tretiranje za njegovo suzbijanje i to preparatima na bazi fosmeta (0,15 - 0,20 %), kao i na bazi aktivne materije cipermetrin EC (1,5 l/ha), lambda-cihalotrin (0,2 L/ha).

Naslovna fotografija: Jasna Bajšanski/Shutterstock/Tomasz Klejdysz


Tagovi

Kruškin cvetojed Štete Morfologija cvetojeda Životni ciklus štetočine Suzbijanje Vreme tretmana insekticidima


Autor

Stanko Nekić

Više [+]

Diplomirani inženjer agronomije, specijalizovan za voćarstvo, vinogradarstvo, ratarstvo, povrtarstvo i fitomedicinu.