Na prošlonedeljnom sastanku nije bilo nikakvog pomaka kada je reč o povećanju cene maline na 300 dinara. Novi sastanak planiran je za ovu nedelju.
Iz Udruženja malinara Vilamet iz Arilja poručili su da do sada nije napravljen pomak kada je reč o povećanju otkupne cene maline za ovogodišnji rod. Nakon dosadašnjih održanih sastanaka, evidentno je, kažu, da otkupljivači prolongiraju i odugovlače iznošenje predloga za povećanje cene koja trenutno iznosi od 220 do 260 dinara po kilogramu.
"Ovim putem pozivamo sve otkupljivače koji učestvuju u otkupu i formiranju cena da sagledaju ozbiljnost situacije i u kakvom stanju se nalazi proizvodnja srpske maline", kaže predsednik Udruženja Vilamet Mileta Pilčević.
Važno je, dodaju, da dođe do usaglašavanja cena na istom nivou u celoj Srbiji, da se ona izjednači u svim krajevima, a samim tim i da se poveća.
"Ariljski otkupljivači su izašli sa otkupnim cenama od 250 do 260 dinara, ali dobar deo drugih otkupljivača ih ne prati. Cena u pojedinim mestima Srbije je 220, 230 dinara."
Poslednji u nizu sastanaka malinara, otkupljivača i ministra poljoprivrede Aleksandra Martinovića održan je 8. jula u Arilju (naslovna fotografija, op.aut.). Nije bilo nikakvog konkretnog dogovora u vezi sa povećanjem otkupne cene, osim što je ministar Martinović rekao da se očekuje da do toga dođe.
"Činjenica je da je rod maline u ovoj godini značajno podbacio, pa se očekuje da u narednim nedeljama i mesecima dođe do povećanja otkupne cene, koja po prvobitnom dogovoru iznosi 250 dinara po kilogramu. Takvi ekonomski indikatori postoje, ali s obzirom na to da se više od 95 odsto naše maline izvozi, da su naša konkurencija Poljska, Ukrajina, Čile sa svojim ogromim plantažama maline, dogovor je da sagledamo kretanje cene na evropskom tržištu", istakao je Martinović.
Malinari posle sastanka sa otkupljivačima: Ovo prelazi u agoniju
Novi sastanak trebao bi da se održi tokom ove nedelje, takođe u Arilju.
"Na sledećem sastanku očekujemo da dođe do povećanja cene do 300 dinara koju smo zahtevali. Po potpisivanju ugovora otkupljivača i stranih kupaca očekujemo da dođe do još većeg povećanja, iznad 300 dinara", poručili su iz Udruženja Vilamet.
Najviše razočarava, dodaju, to što je niska otkupna cene malina u prošloj i ovoj godini dovela do toga da se u Srbiji polako gasi ova grana proizvodnje.
"Više kao zemlja nećemo biti lideri u proizvodnji malina, već postati jeftina radna snaga u svojoj zemlji", zaključili su.
Tagovi
Autorka