Predsednik Udruženja "Vilamet", Mileta Pilčević, kaže za Agroklub da bi realna početna cena novog roda morala da bude od 350 do 400 dinara po kilogramu.
Proizvođači maline traže od hladnjačara i otkupljivača da što pre iznesu projekciju cene novog roda, kako bi znali sa čim raspolažu u predstojećoj sezoni. Predsednik Udruženja "Vilamet", Mileta Pilčević, kaže za Agroklub da bi realna početna cena ovogodišnjeg roda maline morala da bude od 350 do 400 dinara po kilogramu.
"Hladnjačari i otkupljivači smatraju da cena treba da se zna tek kada se malina obere. Ponašaju se kao da mi zavisimo od njih, a ne oni od nas. Već dve godine radimo u minusu, protiv sebe, zato želimo što pre da znamo projekciju cene, da vidimo da li uopšte da ulazimo u novu sezonu", izričit je Pilčević.
Kako ističe, proizvođači su se nadali da će okvirna cena za novi rod biti izneta na drugom sastanku Radne grupe za unapređenje proizvodnje i tržišta jagodastog voća u Srbiji, održanom 17. januara.
"To se nije desilo, a proizvođači su u stalnoj neizvesnosti. Svi rokovi koje smo dali su istekli, ne obaziru se na naše pozive. Sledeći sastanak Radne grupe bi trebao da bude sredinom februara i to je krajni rok da nam kažu na šta možemo da računamo kada je reč o novom rodu."
Pilčević navodi da proizvođači više nemaju volje niti strpljenja da čekaju.
"Izgubili su motivaciju i želju za rad, malinjaci su u lošoj kondiciji zbog prošlogodišnjih proizvodnih uslova. Realna početna cena novog roda mora biti od 350 do 400 dinara po kilogramu, a ostalo neka odredi tržište", kaže naš sagovornik.
On podseća da je na prošlom sastanku Radne grupe ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović apelovao na otkupljivače da proizvođačima doplate do minimum 300 dinara po kilogramu za maline roda 2024. godine. Podsetimo, iako su zahtevali, proizvođači maline prošle godine nisu uspeli da se izbore za višu cenu, te je ona bila 250 dinara po kilogramu.
Martinović pozvao otkupljivače malina da proizvođačima doplate razliku do 300 dinara
"Tražili smo doplatu od 50 dinara, ministar je apelovao na to, jer prema izvoznim i uvoznim papirima ima mogućnosti za to. Međutim, niko nije doplatio tih 50 dinara, nešto simbolično je doplaćeno, neko je doplatio 10 dinara po kilogramu."
Naš sagovornik na kraju razgovora ističe da su proizvođači spremni i za proteste, kao i prošle godine, ukoliko njihovi apeli ne urode plodom.
"Umesto da bude na prvom mestu, proizvođač je kod nas na dnu. Tako više neće moći", zaključuje on.
Tagovi
Autorka