Čim zavlada sunčano vreme i porastu temperature, dolazi do "eksplozije" larvi kruškine buve.
Kruškina buva, Psylla pyri, najznačajnija je štetočina krušaka zbog koje su iskrčeni mnogi zasadi, ne samo u Evropi, već i kod nas. Iako, za sada, nema napada, s toplijim danima, odnosno, dužim periodom sa stabilnim i visokim temperaturama, može doći do jakog napada štetočine.
Njene larve su već prisutne na mladim grančicama, odnosno, vršnim listovima. Najviše se tu i naseljavaju larve kojih ukupno ima u pet stadijuma, a što je najgore, svaki luči mednu rosu na koju se naseljava gljiva čađavica. Ova gljiva vektor je za fitoplazmu zbog koje propadaju stabla, a medna rosa privlači mrave.
Već posle precvetavanja na stablu se mogu videti prve larve, a kako obično ima dosta padavina u tom periodu, šteta je mala jer buva ne voli kišno vreme. Međutim, čim zavlada sunčano vreme i porastu temperature, dolazi do "eksplozije" larvi i intenzivnog lučenja medne rose i sisanja sokova lista i peteljki zbog čega dolazi do opadanja plodova, a često, nakon nekoliko godina bez zaštite, i propadanja stabala.
Buva ima više generacija, a najteža borba protiv nje je tokom vrelih letnjih meseci. Što se više tretiraju stabla, njen nagon za preživljavanjem je veći. Zato je od velike važnosti da se preventivno deluje na štetočinu, ne samo tokom februara kada imago leti iz šumskih kompleksa i polaže jaja na stabla, već i pre početka lučenja medne rose.
Dakle, upravo ovih dana, kada prestanu padavine i porastu temperature, treba obaviti tretmane protiv buve.
Iz Prognozno izveštajne službe zaštite bilja (PIS) navode da se u suzbijanja obične kruškine buve u ovom momentu preporučuje primena insekticida na bazi aktivne materije acetamiprid.
Štititi korisne insekte
O izboru sredstava i vremenu primene voćari bi trebalo da se, obavezno, konsultuju sa zaštitarima, a ako žele organsku zaštita, naročito za male voćnjake, postoje sredstva koja mogu da kontrolišu populaciju buve. Ovde treba napomenuti da ne treba često prskati stabla, već do onog momenta kada korisni insekti, svojom brojnošću, mogu da kontrolišu populaciju buve.
Najviše se misli na zlatooku i bubamaru koje se ne mogu oporaviti čestom primenom insekticida zbog čega buva nema neprijatelja, osim insekticida, a stekla je otpornost na veliki broj aktivnih materija.
Može se koristiti kaolinska glina koja je manje štetna za korisne insekte, zatim sirće za salatu, beli i crveni luk i čili paprike koje su sebi sadrže kapsaicin, vrlo koristan sastojak za suzbijanje buve.
U prksalicu od 10 litara, dovoljno je da se ubaci 100 mililitara sirćeta i tri litre vode, u kojoj su nekoliko dana otapani čili paprika, crveni i beli luk. Trebalo bi da se obave dva do tri tretmana, najbolje u fazi kada su larve mlade, odnosno, svetlo-zelene boje, pre lučenja rose. Postoje i sredstva na bazi gvožđa koja isušuju rosu, kao što je npr. Fesil, ali su skupa za većinu voćara. Starije larve nešto su otpornije, ali, i njima smetaju navedena sredstva. Može pomoći i Neem ulje, litra u 100 litara vode jer otežava ishranu larvi.
I da. Nije dobro preterano hraniti voćke nakon cvetanja. Ne koristiti KAN jer što voćka više buja, napad i nagon za preživljavanjem buve su jači.
Tagovi
Autor